Пазарът на водород ще достигне $12,74 млрд.

Водородът се превръща във все по-важен елемент на глобалния преход към устойчива енергия. В сърцето на тази революция са т.нар. електролизьори. Това са иновативни устройства, които използват електричество за разделяне на водата на водород и кислород чрез електролиза. След това този водород може да се използва като чисто гориво за различни приложения, включително транспорт, промишлени процеси и производство на електроенергия. 

Търсенето на чиста енергия нараства експоненциално, а заедно с него и пазарът на електролизьори, който е на път да преживее безпрецедентен подем. Според анализ на Market Research Future (MRFR) в периода 2025 г. – 2034 г. глобалният пазар на водородни електролизьори ще достигне зашеметяващите 12,74 млрд. щатски долара, отбелязвайки средногодишен темп на растеж от 25,20%.

Обобщаваме основните моменти от доклада.

Водородът: ключът към устойчива енергийна система

Водородът представлява привлекателна алтернатива на изкопаемите горива поради своите изобилие и нисковъглероден добив. Електролизьорите играят централна роля в производството на “зелен” водород, използвайки възобновяеми енергийни източници като слънце и вятър, за да осигурят необходимата електроенергия за електролизата. По време на този процес водните молекули се превръщат в чист водород и кислород, елиминирайки емисиите на парникови газове. Така произведен, зеленият водород предлага решения за множество сектори, трансформирайки ги към по-устойчиви практики:

  • В транспортния сектор, водородните превозни средства, задвижвани от горивни клетки, предоставят алтернатива на автомобилите с двигатели с вътрешно горене, осигурявайки транспорт с нулеви емисии. Държави като Япония, Германия и САЩ вече инвестират в инфраструктура за зареждане с водород, което допълнително стимулира растежа на пазара.
  • В промишлеността, водородът може да замени въглищата и природния газ в ключови процеси като производството на стомана, цимент и химикали, намалявайки значително въглеродния отпечатък. Много промишлени отрасли вече преминават от производство на водород на базата на изкопаеми горива (т.нар. “сив” водород) към производство на “зелен” водород, за да изпълнят целите за устойчивост и регулаторните изисквания.
  • В енергетиката, водородът служи като средство за съхранение на излишната енергия, генерирана от възобновяеми източници, като слънчева и вятърна енергия. Това позволява балансиране на електроенергийната мрежа и осигурява надеждност на енергийните доставки дори при променливи метеорологични условия.

Освен това напредъкът в технологията на електролизата доведе до подобряване на ефективността и намаляване на разходите, което прави производството на водород икономически по-изгодно. Намаляващите разходи за възобновяема енергия допълнително подпомагат внедряването на водородни електролизери, тъй като излишната електроенергия, генерирана от възобновяеми източници, може да се използва ефективно за производство на водород.

Предизвикателства пред пазара на водородни електролизьори 

Въпреки обещаващите перспективи за растеж пазарът на водородни електролизьори е изправен пред няколко предизвикателства. Високите първоначални капиталовложения са една от основните пречки за по-широкото им разпространение. Инсталирането и експлоатацията на водородните електролизьори изискват значително финансиране, което може да възпре по-малки промишлени предприятия и развиващите се икономики да инвестират в технологията.

Друга съществена пречка е ограничената наличност на инфраструктура за производство, съхранение и разпространение на водород. Транспортирането и съхранението на водорода изискват специализирано оборудване и съоръжения, които понастоящем не са достатъчно развити в много региони по света. Без стабилна верига за доставка на водород мащабируемостта на водородните електролизьори остава ограничена.

Освен това ефективността на настоящите електролизни технологии представлява предизвикателство. Въпреки че се постига напредък, ефективността на преобразуване на енергията в процесите на електролиза все още се нуждае от подобрение, за да стане производството на водород по-рентабилно. Конкуренцията от страна на алтернативни решения за съхранение на енергия, като например батерии, също представлява предизвикателство за растежа на на пазара на водород.

Развитие на пазара на водородни електролизьори по региони

В различните региони по света пазара на водородни електролизьори показва различни тенденции на растеж. Те са повлияни от правителствените политики, промишленото търсене и технологичния напредък.

Северна Америка

В Северна Америка се наблюдава значителен растеж на пазара на водородни електролизери, обусловен от множество инициативи от страна на правителството в посока инвестициите в чиста енергия. И САЩ, и Канада, стартираха амбициозни стратегии за водород, включващи програми за финансиране и данъчни стимули за проекти за “зелен” водород. 

Присъствието на водещи доставчици на водородни технологии и сътрудничеството между публичния и частния сектор допълнително ускоряват разрастването на пазара. Калифорния, например, има ключова роля  в развитието на водородната инфраструктура. Щатът притежава множество станции за зареждане с гориво и проекти за електролизьори, които са в процес на изпълнение.

Азиатско-тихоокеански регион

Азиатско-тихоокеанският регион се очертава като основен пазар за водородни електролизьори. Страни като Япония, Китай и Южна Корея инвестират значителни средства във водородни технологии. Япония е пионер в приемането на водорода. Правителството на страната оказва огромна подкрепа за превозни средства и инфраструктура с водородни горивни клетки. 

Китай бързо разширява възможностите си за производство на водород, като използва силната си производствена база и възобновяемите енергийни ресурси. 

Южна Корея също насърчава водорода като ключов компонент на своята стратегия за енергиен преход, като инвестира в обществен транспорт и промишлени приложения, задвижвани с помощта на водород.

Близък изток и Африка

Регионът на Близкия изток и Африка постепенно навлиза на пазара на водородни електролизьори, като няколко държави проучват екологичния водород като нова икономическа възможност. Наличието на изобилие от възобновяема енергия (слънце и вятър) прави региона подходящ за мащабно производство на водород. 

Държави като Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства инвестират в проекти за водород като част от стратегиите си за диверсификация. Техният основен стремеж е да станат световни лидери в износа на “зелен” водород.

Перспективи за развитие и растеж на пазара на водород в Европа

Европа е в челните редици на пазара на водородни електролизьори, като няколко държави са водещи в производството на “зелен” водород. Европейският съюз (ЕС) си е поставил амбициозни цели за увеличаване на капацитета за производство на водород, подкрепени от инициативи като Европейската зелена сделка и Стратегията за водорода. 

Държави като Германия, Франция и Нидерландия инвестират значителни средства в разгръщането на електролизьори с цел декарбонизиране на промишлеността и повишаване на енергийната сигурност. Освен това ангажиментът на ЕС за намаляване на въглеродните емисии стимулира значителното финансиране на научноизследователската и развойната дейност в областта на водорода.

От началото на тази година вече е достъпна виртуална актуализирана версия на интерактивната карта на водородната инфраструктура на Европа. Онлайн инструментът дава възможност за наблюдение на развитието и растежа на европейската водородна екосистема по държави и сектори в детайли. Интерактивната карта е разработена от 6 водещи браншови асоциации – CEDEC, ENTSOG, Eurogas, GIE, GEODE и GD4S, със съдействието на European Hydrogen Backbone Initiative.

Интерактивната карта представлява ключов онлайн инструмент за визуализация и анализ на водородните проекти в цяла Европа. В обновената ѝ версия вече има над 100 нови проекта, 60 от които са за пренос, съхранение, терминали и производство на водород, подадени в рамките на плана на Европейската мрежа на операторите на газопреносни системи.

“Актуализацията отразява постоянно разширяващата се мрежа на водородната инфраструктура, която подкрепя възникващия водороден пазар и цели изграждането на декарбонизирана енергийна система в Европа”, коментират инициаторите на онлайн инструмента. 

Създаването на интерактивната карта ясно демонстрира значителния растеж на мрежите от електролизьори на територията на цяла Европа, въпреки че на този етап проектите за крайни потребители все още са сравнително малко на брой. Българската асоциация “Природен газ” се надява в следващи актуализации на картата да бъдат включени и нови водородни проекти на територията на нашата страна.

Развитие на пазара на водород в България

В България пазарът на водород е все още в начален етап, но се наблюдава нарастващ интерес и потенциал. В средата на 2023 г. Министерството на иновациите и растежа (МИР) публикува Национална пътната карта на България за подобряване на условията за разгръщане потенциала на водородните решения и механизмите за производство и доставка на водород. Тя е част от националните планове за възстановяване и устойчивост на нашата страна и определя основните насоки за развитие на сектора. 

Пътната карта за развитие на водородната енергетика в България определя ключовите стъпки и механизми за реализация на водородни проекти. Стратегията включва подкрепа за изграждане на производствени мощности за зелен водород, инфраструктура за транспортиране и съхранение, както и стимули за използване на водород в различни сектори. 

Hydrogenera е пример за това как една българска компания може да бъде водеща в областта на водородните технологии и да промени енергийното бъдеще. Компанията продължава да развива своите технологии и да работи по изключително интересни проекти, не само в България, но и в чужбина. Стратегическата цел на Hydrogenera е да участва в големи водородни проекти и да продължи да разраства капацитета си. 

В края на април 2024 г. компанията от портфолиото на Impulse GROWTH (“ИмПулс Растеж” АД; акция с борсов код: IMP) и IMPETUS Capital, представи последната си технологична иновация- едномегаватов електролизьор. Той произвежда 423 кг водород на ден–достатъчен, за да позволи на един автомобил да измине 56 000 км (1,4 пъти обиколката на земята). На дневна база това се равнява на:

  • 2150 кг въглища и 6149 тона емисии въглероден диоксид;
  • 1484 л бензин и 3550 тона емисии въглероден диоксид;
  • 1371 куб.м природен газ и 2605 тона емисии въглероден диоксид;
  • 1346 л дизел и 3503 тона емисии въглероден диоксид;
  • 423 кг водород и 0 тона емисии въглероден диоксид.

Към настоящия момент освен в България Hydrogenera има силно присъствие и в Турция, Централна и Източна Европа. Водородни системи с различен капацитет на дружеството от портфолиото на Impulse GROWTH (“ИмПулс Растеж” АД; акция с борсов код: IMP) и IMPETUS Capital вече са инсталирани в обществени сгради и индустриални предприятия. Освен това с началото на производството на едномегаватови електролизьори Hydrogenera сериозно навлиза на пазара на водородните стопанства и големите соларни паркове.

Сподели

Спестявай в растеж

Никога не сте инвестирали преди? Инвестиционният портфейл на Impulse GROWTH е идеалният начин да започнете – 21 компании в областта на технологиите, логистиката, козметичната индустрия, финансите и здравословния начин на живот и екип от професионални инвеститори с над 60 години опит. Всичко, от което се нуждаете, за да започнете още днес. Вече и с инвестиция от едва 250лв. на месец.

Tapline е немска онлайн платформа, която позволява на SaaS компаниите да търгуват своите бъдещи печалби срещу авансово и не-конвертируемо финансиране т.е. компаниите не трябват отстъпват дялове и акции в дружествата си, за да разширят бизнеса си.

Tapline решава значим и болезнен проблем за растящите компании. Тя ги финансира в критичния период между рундовете на финансиране. Това им позволява да запазят и дори да ускорят растежа до получаване на следващото дялово финансиране, като обезпечават сделката само с обичайно повтарящите се приходи. 

Среден годишен ръст:

...% / за последните 5 години

Цена на акция през 2018 г.:

лв.

Цена на акция през 2022 г.:

лв.

Прогнозна цена на акция до 2030г.:

лв.

А4Е разработва онлайн платформа, която подпомага вземането на бизнес решения на база автоматизиран анализ на исторически и прогнозни данни. Намира приложение в търговията, финансовия и застрахователен сектор, а сред най-големите клиенти на компанията са Coca-Cola, Credissimo, сладкарници Неделя, Rocando и др.

Среден годишен ръст:

...% / за последните 5 години

Цена на акция през 2018 г.:

лв.

Цена на акция през 2022 г.:

лв.

Прогнозна цена на акция до 2030г.:

лв.

Browswave предоставя инструменти за търговско и бизнес разузнаване (sales and business intelligence) на абонаментен принцип, използвани както от търговските вериги за електроника, така и от доставчиците им. Сред клиентите на компанията са А1, АSUS Balkans, MediaMarkt, ACER, Beko, Kyocera, Sony, HP.

Среден годишен ръст:

...% / за последните 5 години

Цена на акция през 2018 г.:

лв.

Цена на акция през 2022 г.:

лв.

Прогнозна цена на акция до 2030г.:

лв.

Hydrogenera, позната до началото на 2023г. под бранда Green Innovation, e българска компания, която специализирана в разработването и внедряването на иновативни технологии за производство на водород. Компанията е и първият производител на електролизьори в Източна и Централна Европа.

Успешно реализирани проекти:

82 в три държави

Общ рунд на финансиране затворен от началото на 2023 г.:

2 млн. евро

“Телематик Интерактив България” (Telematic) е компания, чийто бизнес е в онлайн гемблинг индустрия. Притежава една от най-големите платформи за онлайн казино в България – palmsbet.com. 

През март 2002 г. компанията e листната на Българска фондова борса и става първата публична българска компания от игралната (гемблинг) индустрия. 

Приходите от дейността за деветмесечието на 2022 г. на Групата на „Телематик Интерактив България“ АД са на стойност 74.5 млн. лв., което представлява ръст от над 37% в сравнение с консолидираните приходи от дейността за същия период 2021 г. Амбицията на мажоритарните собственици на компанията е до 2025 г. тя да е сред десетте най-големи играча в онлайн гемблинг индустрията в Европа, а до 2030 г. – в целия свят. 

Ръст в приходите за 1 година:

над 37% за деветмесечието на 2022 г. в сравнение с консолидираните приходи от дейността за същия период 2021 г.

„Телелинк Бизнес Сървисис Груп“ АД (Telelink) е център за иновации, който дава възможност на хората и организациите да ползват новите технологии и да изследват пълния си потенциал в дигиталния свят. Фокусът на компанията е върху системната интеграция, информационната сигурност, облачните решения и свързаността. 

Цена на акция през 2019 г.:

7.60 лв.

Цена на акция през септември 2020 г.:

11.10 лв.

Цена на акция през юни 2021 г.:

13.50 лв.

Дивидент за разпределяне между акционерите през 2022 г.:

10 125 000 лв.

“Смарт Органик” АД (Smart Organic) е основана през 2009 г. и днес е един от водещите производители и дистрибутори на био храни в Европа. Чрез мрежата от дистрибутори и търговци на дребно на компанията, продуктите ѝ се предлагат в над 60 страни по света. 

Собственост на групата са веригата био магазини „Зелен“, заедно с онлайн магазина zelen.bg и 25% от българския производител на лютиви сосове Chilli Hills Farms. Компанията има собствена фабрика, която се простира на площ от повече от 6000 кв. м. Някои от най-известните ѝ брандове за Roo’Bar, Dragon Superfoods, Bett’r, Kookie Cat и др. 

През 2022г компанията придобива мажоритарен дял в „Сантулита“ ООД, водещ производител на смути под марката Frudada и на компанията „Биопак“ ООД – ключов доставчик на биоопаковки и чаши, с разработена мрежа и фокус в ХоРеКа дистрибуцията.

Среден годишен оборот:

над 30 млн. лв.

Пазарана стойност към края на 2021 г.:

близо 200 млн. лева

Българска фондова борса АД е публично дружество, лицензирано от Държавната комисия по ценни книжа за извършване на дейност като фондова борса от 1997г. и към настоящия момент е единствената действаща фондова борса в страната. 

Отчетът за третото тримесечие на 2022 г. на БЪЛГАРСКА ФОНДОВА БОРСА АД показва ръст на финансовите приходи до 7 825 000 лв. спрямо 5 256 000 лв. за същия период на 2021 г. и ръст на печалбата преди лихви и данъци от 7 197 000 лв. спрямо 4 653 000 лв. трето тримесечие на 2021 г.

Дружеството редовно разпределя дивидент сред акционерите си.

Финансови приходи за трето тримесечие на 2021 г.:

5 256 000 лв.

Финансови приходи за трето тримесечие на 2022 г.:

7 825 000 лв.

Ръст на печалбата преди лихви и данъци за 1 година:

54.5% през 2022 г. спрямо 2021 г.

Козметичната компания Noesis е една от най-новите компании в портфолиото с и иновативни и бързорастящи компании на IMPETUS Capital и платформата за непрофесионални инвеститори Impulse Growth.

Noesis е козметичен стартъп, базиран в Пловдив. Компанията притежава собствена производствена база на площ от 850 кв.м. Основната дейност на дружеството е свързана с разработка и производство на козметика за частни линии на компании, включително за Lidl, Kaufland Metro, DM и стартиращи бизнеси в Европа, но основен приоритет за компанията е развиването на различни продуктови иновации свързани с опазването на околната среда.

Среден годишен ръст:

73% / за последните 5 години

Цена на акция през 2015 г.

1.45 лв.

Цена на акция през 2022 г.

17 лв.

Прогнозна цена на акция 2030 г.

55 лв.

Re:Benefit е софтуерна платформа за управление на служебни придобивки, предназначена за бизнес клиенти. Платформата предоставя възможност за гъвкави и иновативни допълнителни придобивки за служителите в компаниите, позволявайки работодателите да оптимизират разходите си, администрирането на услугата и да дадат възможност на всеки служител да избере придобивки, които отговарят най-добре на нуждите му, с което се повишава и лоялността към компанията – работодател.

Брой потребители за по-малко от 2 години:

10 000 към октомври 2022 г.

Планиран брой потребители до края на 2023 г.:

30 000

Онлайн платформата Promoto, проект на Обединени търговски обекти АД, помага на магазини, заведения и офиси да се свързват директно с производители и дистрибутори на бързооборотни стоки и да им изпращат поръчките си онлайн.  Към 2022 г. платформата поддържа над 30 000 вида стоки и база от 40 различни производителя. Регистрираните потребители са над 2 600 търговски обекта.

Среден годишен ръст на GMV:

56% за периода 2020 - 2022 г.

Ръст в продажбите през 2021 г.

71% спрямо 2020 г.

Прогнозни GMV на компанията за 2022 г.:

22 млн. лв.

SoCyber е компания, специализирана в областта на киберзащитата и онлайн сигурността. Компанията обслужва клиенти в във финансовия и банков сектор, здравеопазване, доставчици на критична инфраструктура в енергетиката, публичен сектор и други, обработващи поверителни данни.

Ръст в приходите от продажби:

146% за деветмесечието на 2022 г. спрямо същия период през 2021 г.

Приходи през 2020 г.:

413 000 лв.

Приходи през 2021 г.:

616 000 лв.

Приходи през 2022 г.:

1 130 000 лв.

BioSeek е стартъп, разработващ алгоритми за семантично търсене в областта на биологичните науки, фармацията, козметичната индустрия и индустрията за торове. Компанията разработва спциализирана онлайн търсачка, онлайн маркетплейс и единна библиотека за програмни кодове. Притежава платформите Sanat.io, Herbal and Natural Medicine и Bioseek.eu.

Приходи от продажби за деветмесечието на 2021 г.

107 хил. лв.

Приходи от продажби за деветмесечието на 2022 г.

374 хил. лв.

Онлайн Среща с Инвеститорите

На 23 февруари 2023 г. (четвъртък) от 17.00 часа ИмПулс I организира онлайн среща с инвеститорите за представяне на резултатите и дейността на платформата през Q4 2022.

Кои са акцентите?

  • 20 иновативни растящи и дивидентски компании в портфолиото на Impulse Growth
  • 4 нови компании през Q4 2022 – Re:benefit, NOESIS, Tapline и Green Innovation (Hydrogenera)
  • Потенциалът на портфолиото до 2030 г.
  • Основателите на IMPETUS Capital и създатели на Impulse Growth Николай Мартинов и Виктор Манев за очакванията и плановете за развитие през 2023 г.
  • Гости Петър Груев,съосновател на Tapline и Драгомир Иванов основател на Green Innovation (Hydrogenera) – две от новите компании в портфолиото на Impulse Growth

Очакваме ви!

Платформата Impulse Growth е маркетингов продукт, не представлява и не предоставя препоръка за инвестиране, нито правен, финансов, бизнес или данъчен съвет. Преди да инвестирате в дялови инструменти, включително в акции на ИмПулс I, следва да направите собствена преценка доколко тази инвестиция е подходяща за Вас, включително чрез независима проверка и оценка на финансовото състояние и дейността на съответната компания, в това число като се обърнете към съответен правен, финансов, данъчен и/или инвестиционен консултант.

Инвестицията в какъвто и да било инструмент крие рискове от загуби, включително риск от загуба на цялата инвестиция. Преди да вземете решение за инвестиране, трябва да се запознаете подробно с рисковете, свързани със съответния инструмент. Не съществува никаква сигурност по отношение на бъдещото развитие на която и да било инвестиция, включително такава в акции на ИмПулс I, и няма гаранция за реализирането на печалби. Всякакви изявления за очаквани резултати са прогнозни по характер и не са гаранция за постигане на тези резултати. Доходността от всяка инвестиция зависи от множество фактори, които са обект на различни рискове.

Представянето на платформата Impulse Growth не представлява, нито е част от публично предлагане, включително на акциите на ИмПулс I, които са били предмет на публично предлагане и към момента са допуснати до търговия на организирания от Българска фондова борса ВЕАМ пазар, на който всеки инвеститор може да закупи акции от съответни продаващи инвеститори, като екипът зад платформата Impulse Growth не участва във и не влияе върху предлагането на акциите на вторичния пазар.

Спестовен план за физическо лице

Ние Ви предлагаме възможността да инвестирате регулярно малки суми под формата на спестовен план. Минималната сума за инвестиция е 200 лв. Срещу парите си получавате акции от прецизно подбран портфейл на иновативни български компании, с потенциал за растеж. Целевата средна годишна доходност на инвестицията при минимален хоризонт 5 години е 20%. При избор на спестовен план парите Ви са допълнително защитени от dollar-cost-averaging стратегията. Можете да следите състоянието на инвестицията Ви всеки ден.

Изпратете ни запитване и ние ще се свържем с Вас.

allterco-logo

Allterco e холдинг, който включва 8 дружества, които са профилирани в сферите на Интернет на нещата и телекомуникациите. Компанията създава иновации чрез проектирането, производството и разпространението на висококачествени IoT продукти, най-популярните от които, са линията Shelly за домашна автоматизация, детските смарт часовници MyKi, тракерите MyKi и серията за лична грижа MyKi Care. 

След 5 години работа Allterco стана вторият бранд в Германия за IoT устройства. Средният годишен ръст на приходите на компанията за последните 5 години е 73%, а целта й е да достигне пазарна капитализация от 1 млрд. евро.

Екипът зад Impulse Growth инвестира в Allterco за пръв път през 2015 година, когато цената на акция на компанията е 1.45 лв. Днес, 7 години по-късно, продажната ѝ цена е 17 лв. и по прогнозни данни ще достигне до 55 лв. до края на десетилетието.

 

Среден годишен ръст:

73% / за последните 5 години

Цена на акция през 2015 г.

1.45 лв.

Цена на акция през 2022 г.

17 лв.

Прогнозна цена на акция 2030 г.

55 лв.

Storied Data е съоснован от българи стартъп, който визуализира големи масиви данни в достъпен интерактивен формат, който позволява лесното споделяне до крайни ползватели. Тяхната платформа се стреми да замени pdf формата, а данните, които преформатират, са цифри, текст и снимки. Основните им клиенти са от Западна Европа и САЩ. Като първите от тях са представители на финансовата индустрия и публикуват икономическа информация, която се разпространява на 2 500 банки в Европа. Основната идея на платформата на Storied Data е да консолидира цялата огромна информация във формат една страница.

Storied Data е една от най-новите компании в портфолиото на Impulse Growth. 

Среден годишен ръст:

...% / за последните 5 години

Цена на акция през 2018 г.:

лв.

Цена на акция през 2022 г.:

лв.

Прогнозна цена на акция до 2030г.:

лв.

BIODIT е водеща високотехнологична компания, която специализира в разработката и производството на системи за сигурност, контрол на достъп и работно време, базирани на биометрична идентификация. Иновативните й системи, обединяват най-съвременните технологии за идентификация и удостоверяване на самоличност чрез разпознаване на пръстови отпечатъци. Нейна е разработката на първата в света безжична биометрична система за заключване – WBLS® (Wireless Biometric Locking System), която не изисква окабеляване, предварително инсталиране, строителство или ремонтни дейности. Продуктите на BioDit се използват за достъп до производства, хотелски стаи, офиси, бизнес центрове, болници, конферентни зали, фитнес салони, гаражи, автомобили и др. В началото 2021 г. е първата компания, която излиза чрез първичнo публично предлане на пазар BEAM на БФБ. През 2022 г. компанията успешно осъществи и увеличаване на капитала си с близо 1,7 млн. лв. Приходите на компанията за първото полугодие на 2022 г. са 5 пъти по-високи от същия период на 2021 г.

Екипът зад Impulse Growth инвестира в BioDit през 2018 година, когато цената на акция на компанията е 1 лв. Днес, 4 години по-късно, продажната ѝ цена е почти двойна.

Среден годишен ръст:

49% за последните 2 години

Цена на акция през 2015 г.

1.00 лв.

Цена на акция през 2022 г.

1.80 лв.

Общо набрани средства:

6 млн. лв.

boleron-logo

Boleron е оператор на софтуерна платформа за дигитално застраховане, използвана от лицензирания застрахователен брокер „Болерон Консултинг“ EООД. Застрахователната платформа е специално създадена за закупуване и управление на застрахователни продукти през Интернет и мобилни телефони от крайни потребители.

Стратегическата цел на компанията е да стане лидер в дигиталното застраховане в Източна Европа, като внедрява нови технологии и навлиза на нови пазари. “Болерон”, която е на пазара от началото на 2020 г., очаква ръст от 300% през 2022 г. спрямо 2021 г. През септември 2022 г. компанията привлече 4.2 млн. лева в третия си инвестиционен рунд, с което общата инвестиция в платформата стига 8 млн. лева.

Екипът зад Impulse Growth инвестира в Boleron през 2021 година, когато нивото на реализирани премийни приходи е под 200 000 лв. Днес, 1 година по-късно, компанията реализира близо 1 млн. лв. премийни приходи за полугодието и планира да завърши годината с 300% ръст спрямо 2021 г.

Среден годишен ръст:

220% / за последните 2 години

Реализирани премийни приходи 2021 г.

800 хил. лв.

Прогнозни премийни приходи за 2022 г.

2.4 млн. лв.

Общо набрани средства:

близо 8 млн. лв.

excitel-logo

Exitel е българска компания, основана в Индия и предлага широколентов интернет, като дава брандиране на по-малки доставчици в страната, които покриват изискванията на компанията за скорост. 

В момента Excitel има над 700 хил. потребители в Индия, като добавя по 100 хил. нови клиенти в рамките на шест до девет месеца. Служителите на компанията в Индия са около 2 400 човека. Excitel има план да бъде следващият еднорог в Индия, достигайки до поне 20 млн. домакинства.

Екипът зад Impulse Growth инвестира в Excitel за пръв път през 2018 година. Днес, 4 години по-късно,  стойността на компанията е двойна.

Среден годишен ръст:

29% за последните 3 години

Брой абонати през 2018 г.

200 хил.

Брой абонати през 2021 г.

над 643 хил.

Прогнознен брой абонати до 2030 г.

20 млн.

speedy-logo-black

Speedy e сред двете най-големи компании на пазара на куриерски услуги с пазарен дял от над 33%. Компанията има близо 600 офиса и автоматични пощенски станции, покриващи 100% от територията на България, като обслужва над 1 000 000 клиенти и над 37 500 000 пратки годишно.

Среден годишен ръст:

18% за последните 5 години

Цена на акция през 2016 г.

36.00 лв.

Цена на акция през 2022 г.

106.00 лв.

discordia-logo

Discordia е една от най-бързо развиващите се транспортни и логистични компании в Европа, която вече разполага с над 1 000 камиона собствен автопарк. Discordia предлага автомобилен, железопътен и контейнерен и въздушен транспорт на територията на цяла Европа, Азия и Америка. Компанията отбелязва ръст от над 35% средногодишно през последните 5 години, като внедрява редица иновнации и най-съвременните технологии в транспорта. Планът й е до края на десетилетието да е в топ 10 на най-големите логистични компании в Европа, а приходите й да са 1 млрд. евро.

Екипът зад Impulse Growth инвестира в Discordia за пръв път през 2016 година, когато цената на акция на компанията е 14.6 лв. Днес, 6 години по-късно, пазарни показатели сочат цена на акция от 111 лв.

Среден годишен ръст:

34% / за последните 5 години

Цена на акция през 2016 г.

14.60 лв.

Цена на акция през 2022 г.

111 лв. според пазарни показатели

Прогнозни приходи на компанията до 2030 г.

€ 1 млрд.