Драгомир Иванов, основателят на Hydrogenera – компанията за водородни решения от портфолиото на Impulse GROWTH, гостува в Benchmark подкаст. Темата на разговор е развитието и темповете на растеж на чистите горива. Обобщаваме ключовите моменти.
Как се случва производството на водород?
Темата за водорода е изключително актуална през последните години. За разлика от общоприетите представи обаче, водородът не е нова технология. Той е част от индустрията и бита на човечеството от десетилетия. Драгомир Иванов споделя, че всеки един ТЕЦ, дори и АЕЦ, има водородни стопанства още от построяването си, защото са важна част от инфраструктурата им.
Ключовото е, че днес, благодарение на технологичния напредък, водородът може да се произвежда по-ефективно и да се използва навсякъде. Екипът на Hydrogenera се е посветил да покаже, че водородът е природна даденост, произвеждан от вода. При изгарянето му той се връща обратно във вид на водна пара, без вредни емисии, което го прави три пъти по-енергийно ефективен от традиционните горива.
“Реално тази технология нито е нова, нито е толкова странна, колкото се опитват всички да я представят. За нас в компанията, за мен лично и целия екип, водородът е нещо съвсем нормално. Просто технологията към днешна дата позволява той да се произвежда изключително ефективно, да се съхранява безпроблемно и да се използва буквално навсякъде в ежедневието и в индустрията”, разказва Драгомир Иванов.
Предизвикателства при производството на чисти горива
Основната идея на Hydrogenera е да изследва и използва възможностите на водорода. Екипът на компанията вярва, че производството на водород трябва да бъде в хармония с природата и да осигурява устойчив растеж. Процесът на електролиза на водата на пръв поглед изглежда лесен, но изисква висока ефективност и надеждност. За да се преодолеят техническите трудности и недоверието на пазара, екипът на Hydrogenera се самообучава.
През годините пътят на компанията е осеян с предизвикателства, като например необходимостта от изграждане на собствена производствена база и компоненти, вместо да се разчита на външни доставчици. Това обаче им дава възможност да творят свободно и да адаптират продуктите според нуждите на своите клиенти.
Инфраструктура на водородните технологии
Важна част от развитието на водородната индустрия е изграждането на инфраструктурата за пренос и съхранение на водород. Въпреки митовете за трудностите при транспортиране, истината е, че в Европа се изграждат хиляди километри тръбопроводи за пренос на водород.
“Стратегията за инжектиране на водород в цялата газопреносна мрежа вече е факт и сроковете в които всяка страна-членка на ЕС трябва да реши този въпрос текат. Предвижданията за това какви количества водород ще трябват на големите икономики също ги има като количества. Реално растежът на пазара е много ясно дефиниран за следващите 5,10, 15 години. Така че водородът се произвежда, водородът се съхранява и водородът се транспортира без абсолютно никакъв проблем абсолютно безопасно”, споделя Драгомир Иванов.
Поглед към бъдещето
Hydrogenera е пример за това как една българска компания може да бъде водеща в областта на водородните технологии и да промени енергийното бъдеще. Компанията продължава да развива своите технологии и да работи по изключително интересни проекти, не само в България, но и в чужбина. Стратегическата цел на дружеството от портфолиото на Impulse GROWTH (акция с борсов код IMP) е да участва в големи водородни проекти и да продължи да разраства капацитета си.
Основни стремежи на Hydrogenera са да постигне финансова стабилност и устойчив растеж, да участва в изграждането на водородна икономика и да остави своя отпечатък в декарбонизацията. Екипът на компанията вярва, че технологиите им могат да допринесат и улеснят живота на много хора и бизнеси.
IMPETUS Capital оценява големия потенциал на водородните технологии и инвестира в Hydrogenera в началото на 2023 г. През април 2024 г. ръководството на Impulse GROWTH (акция с борсов код IMP) обяви, че “ИмВенчър II” КДА е закупило 388 нови акции от капитала на Hydrogenera, като част от по-голяма трансакция на вторичния пазар с участието и на други настоящи акционери в дружеството. Цената на сключените сделки е била на равнище 50% над цената на рунда за финансиране, затворен в началото на 2023 г.