Водородът се превръща в ключов елемент на енергийния преход в световен мащаб. Глобалните амбиции за постигане на въглеродна неутралност до средата на 21 в. засилват търсенето на чисти енергийни източници.
В Европа тази тенденция е особено силна с Европейския зелен пакт, който ясно определя водорода като стратегически приоритет. Европейският съюз (ЕС) активно инвестира в технологии за производство на зеления водород, който е необходим за намаляване на въглеродните емисии. Според данни от 2020 г., общото количество консумиран водород в Европейската икономическа зона (ЕИЗ) е оценено на 8,7 млн. тона, като основната част от него е сив водород, произведен чрез паров реформинг.
Плановете на ЕС предвиждат мащабни инвестиции в производството на зелен водород. Целта е до 2030 г. да бъдат изградени мощности за производство на 10 млн. тона зелен водород, а до 2050 г. водородът да играе ключова роля в енергийния микс на континента. Европа се стреми да изгради цялостна водородна икономика, включваща производството, транспортирането, съхранението и използването на водород.
Приложение на водорода
Приложението на водорода обхваща широк спектър от индустрии и сектори. В индустрията, водородът се използва като суровина за производството на амоняк и други химикали, както и за намаляване на въглеродните емисии в процесите на металургията и производството на цимент.
В транспортния сектор, водородът представлява алтернатива на конвенционалните горива, с потенциал за захранване на автомобили, камиони, автобуси, влакове и дори самолети.
В енергетиката, водородът може да се използва за:
- съхранение на енергия от възобновяеми източници, като вятърни и слънчеви паркове;
- балансиране на електроенергийната система;
- производство на електроенергия чрез горивни клетки.
Освен това водородът може да се използва за отопление на сгради и за захранване на жилищни комплекси. Разнообразието от приложения и потенциала за декарбонизация прави водорода важен елемент от бъдещата енергийна система.
Състояние и перспективи на пазара на водород в България
В България пазарът на водород е все още в начален етап, но се наблюдава нарастващ интерес и потенциал. В средата на 2023 г. Министерството на иновациите и растежа (МИР) публикува Национална пътната карта на България за подобряване на условията за разгръщане потенциала на водородните решения и механизмите за производство и доставка на водород. Тя е част от националните планове за възстановяване и устойчивост на нашата страна и определя основните насоки за развитие на сектора.
Националната пътна карта цели създаването на благоприятни условия за производство, разпространение и използване на водород. Това включва подкрепа за изграждане на инфраструктура, разработване на нормативна база и стимулиране на иновациите. България разполага с потенциал за производство на зелен водород, базиран на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) като слънце и вятър. Това я прави важна част от европейския преход към водородна икономика.
Пътната карта за развитие на водородната енергетика в България определя ключовите стъпки и механизми за реализация на водородни проекти. Стратегията включва подкрепа за изграждане на производствени мощности за зелен водород, инфраструктура за транспортиране и съхранение, както и стимули за използване на водород в различни сектори.
Предвижда се и разработване на нормативна рамка, която да гарантира сигурността и качеството на водородната продукция. Пътната карта предвижда и мерки за насърчаване на научните изследвания и развитието на иновации в тази област. Важна част от механизмите е и привличането на европейски фондове и инвестиции за реализиране на водородни проекти. Българското правителство работи активно за създаване на благоприятна среда, която да насърчи развитието на водородната индустрия и да помогне на страната да се възползва от предимствата на новите технологии.
Първата водородна долина в България
Първата водородна долина в България се създава в района на Стара Загора, като пилотен проект за развитие на водородната икономика в страната. Изборът на този район се обуславя от наличието на подходящи индустриални зони, достъп до ВЕИ ресурси и наличието на квалифицирана работна ръка.
Проектът има за цел да изгради цялостна екосистема за производство, съхранение, разпределение и използване на зелен водород. В рамките на долината се планира изграждането на електролизьорни инсталации, които ще използват енергия от ВЕИ за производство на водород.
Водородът ще се използва за захранване на индустриални процеси, транспорт и други приложения. Срокът за изпълнение на проекта се очаква да е около 3 години, като се планира поетапно въвеждане в експлоатация на отделните елементи от инфраструктурата. Идеята е тази долина да служи като пример за развитие на водородни решения и да насърчи разгръщането на пазара на водород в България. Проектът за първата водородна долина в България е подкрепен от европейски програми и държавни средства.
Значението на Hydrogenera за пазара на водород в България
Като производител на електролизьори компанията за водородни решения Hydrogenera играе важна роля на водородния пазар в България. За последните 3 години дружеството от портфолиото на Impulse Growth и IMPETUS Capital има успешно реализирани над 80 проекта в България, Турция и Полша. Компанията е интегрирала 56 водородни системи с различен капацитет в индустриални предприятия и обществени сгради.
През април 2024 г. Hydrogenera презентира в София първия едномегаватов електролизьор на Балканите и обяви готовност да произвежда устройството в сериен мащаб. Електролизьорът представлява електрохимично устройство, което разделя водата на съставните ѝ части, кислород и водород с помощта на електричен заряд.
Електролизьорът на Hydrogenera произвежда 423 кг. водород на ден. Това би позволило на един автомобил да измине 56 000 км, което се равнява на 1,4 пъти обиколката на земята. Водородът, произведен от електролизьора на Hydrogenera може да покрие дневните енергийни нужди на 536 домакинства, с нулеви въглеродни емисии. Hydrogenera вече има запитвания за електролизьори с мощност от 1 MW от големи соларни паркове.
IMPETUS Capital оценява големия потенциал на водородните технологии и инвестира в Hydrogenera в началото на 2023 г. През април 2024 г. ръководството на Impulse Growth обяви, че “ИмВенчър II” КДА е закупило 388 нови акции от капитала на Hydrogenera, като част от по-голяма трансакция на вторичния пазар с участието и на други настоящи акционери в дружеството. Цената на сключените сделки е била на равнище 50% над цената на рунда за финансиране, затворен в началото на миналата година.