Виктор Манев, съосновател и управляващ партньор в IMPETUS Capital и един от създателите на Impulse GROWTH, гостува в предаването “Бизнес старт” на BloombergTV Bulgaria с водещ Христо Николов.
Тема на разговора бяха инвестициите в изкуствения интелект и каква е тяхната възвращаемост.
Инвестиции в изкуствения интелект
Огромна част от инвестициите в изкуствения интелект (от англ. “artificial intelligence”, AI) са на частния пазар. Необходимо е той да бъде разглеждан отделно от капиталовия пазар. Капиталовият пазар се приема като предвестник на бъдещето на AI сектора, в резултат на което настроенията на инвеститорите дават сигнал и към частния пазар.
“Винаги капиталовият пазар е индикатор, че нещо се случва на пазарите”, споделя Виктор Манев.
Напоследък някои от най-големите инвеститори във венчър фондове и в частни фондове започнаха да задават въпроси по отношение на непубличните компании в AI сектора. Все още не може да се даде ясен отговор на въпроса дали ще има възвращоемост от изкуствения интелект.
Инвестициите в AI изискват изключително голяма компютърна мощ
От няколко месеца анализаторските звена на големи инвестиционни банки и инвестиционни посредници в САЩ предупреждават, че има проблем с оценките на публичните компании в AI сектора. Виктор Манев споделя, че за непубличните компании в този сектор проблемът е огромен. Инвестициите в изкуствен интелект се съпътстват от множество въпроси в няколко основни направления.
Изследванията в момента показват, че инвестициите в AI ще изискват изключително голяма компютърна мощ. Това означава и инвестиране в чипове. От друга страна тези чипове ще изискват огромно количество енергия, която да ги захранва.
Много правителства споделят, че ако това е бъдещето, самото производство на ток в момента не е достатъчно, т.е. трябва да има нови производствени мощности. Това е една от ключовите причини големи инвеститори в софтуер, като например Microsoft, да инвестират огромни суми в нови източници на енергия.
Какви са очакванията за AI сектора според доклада на Goldman Sachs?
Докладът на Goldman Sachs, една от най-старите инвестиционни банки в света, основана през 1867 г. в САЩ, анализира настроенията и очакванията около изкуствения интелект. Виктор Манев обясни, че в доклада външните анализатори са по-скептично настроени, тъй като смятат, че продуктивността няма да се увеличи с повече от 1% чрез помощта на AI. От друга страна анализаторите на Goldman Sachs споделят прогнозата си за ръст между 4-5%.
Както вече споменахме на лице са притеснения за необходимата енергия за захранването на моделите на изкуствения интелект. Някои държави са изчислили, че много е вероятно да изпитат недостиг на електро енергия, ако трендът продължи. Виктор Манев допълни, че в някои сектори на AI много е вероятно да виждаме балон. Това обаче не означава, че AI технологията не е полезна и ще продължи развитието си и в бъдеще.
Много често стартъпи се брандират като организация, работеща с AI, за да повишат оценката си. Виктор Манев сподели, че частните инвеститори анализират подробно приложимостта на продукта/услугата и възможността той/тя да се продава. От изключително важно значение за фондовете е дружеството да има визия, което е основата зад финансирането.
Цялото интервю с Виктор Манев в предаването “Бизнес старт” можете да гледате тук:
Виктор Манев е съосновател и управляващ партньор на IMPETUS Capital. Знаково име за света на инвестициите в България, със сериозен международен опит. Кариерата му започва като главен финансист в Центъра за масова приватизация, а през 1998 г. основава нишова консултантска компания, която участва в набиране на капитал и сделки за фондове за дялово финансиране. С компанията си той консултира сделки за над 500 млн. евро в Централна и Източна Европа. През 2015 г., заедно с Николай Мартинов, създава IMPETUS Capital.