През месец май 2025 г. Виктор Манев, съосновател и управляващ партньор в IMPETUS Capital, беше гост-лектор на конференцията 0100 Emerging Europe – водещо събитие за частен и рисков капитал в региона на Централна и Източна Европа. Събитието се провежда ежегодно и събира на едно място най-влиятелните инвеститори, фонд мениджъри, стартъпи и индустриални лидери от региона.
Виктор Манев, заедно с Антонин Пфлигер, финансов директор в TCF Capital, Карстен Хут, вицепрезидент „IPO и финансиране на растежа“ в Deutsche Börse и Филип Шум, директор „Развитие на листванията“ в Canadian Securities Exchange, взе участие в панелна дискусия на тема „От венчър капитал към капиталови пазари: неизползваният потенциал за растеж“. По време на събитието Виктор Манев сподели своята визия за бъдещето на капиталовото финансиране в региона на Централна и Източна Европа и как публичните пазари могат да станат ключов двигател за растеж.
Обобщаваме ключовите моменти от неговата лекция.
Дефицит на капитал в Централна и Източна Европа
Компаниите в Централна и Източна Европа се сблъскват с критичен дефицит на финансиране, точно когато са готови да се разрастнат. През 2024 г. венчър инвестициите в региона достигат 3,89 млрд. евро, отбелязвайки 56% ръст спрямо 2023 г. Въпреки положителната тенденция обаче, концентрацията на капитала е в твърде малък брой дружества – 51,6% от общия обем инвестиции е привлечен само от 20 компании.
Предлагането на рисков капитал в Централна и Източна Европа все още остава значително по-ниско от западноевропейското равнище, в резултат на което твърде много обещаващи предприятия прекратяват дейност или се продават рано поради липса на средства.
Публичните пазари като партньор за растеж
В такива моменти публичните пазари се явяват като естествена следваща стъпка – алтернатива, която отваря врати към по-широк кръг от инвеститори и значително по-големи капиталови ресурси.
По време на конференцията 0100 Emerging Europe Виктор Манев сподели, че до скоро фондовите борси са се разглеждали единствено като платформи за излизане на капиталовия пазар – място, на което инвеститорите могат да се сдобият с дял от дадено дружество, а не като място, на което компаниите могат да набират капитал за растеж. Той допълва още, че за да финансират растежа си и да оцелеят, компаниите трябва да променят мисленето си.

В западните екосистеми например се наблюдава много по-гъвкав подход. Компаниите излизат на борсата значително по-рано и третират публичното финансиране като още един рунд на растеж, а не като финал. Добрата новина е, че промените вече са в ход с новата стратегия на Европейската комисия за Съюз за спестявания и инвестиции.
Карстен Хут, вицепрезидент „IPO и финансиране на растежа“ в Deutsche Börse, подчертава:
„Днес в Европа имаме 170 еднорога и няколкостотин компании с потенциал да постигнат този статут. Ето защо наш приоритет трябва да бъде да задържим тези таланти в Европа и да им дадем възможност да се разрастват още повече. Перфектният пример за това е Shelly Group.“
Как Shelly Group постига десетократен ръст на приходите си благодарение на публично финансиране
Shelly Group, първият български еднорог от портфолиото на IMPETUS Capital, илюстрира какво е възможно, когато дружествата използват публичните пазари за финансиране на растежа. Високотехнологичната компания от местен иноватор с корени в Източна Европа се превръща в публична компания, листната на XETRA и глобален лидер с пазарна оценка над 1 млрд. долара.
Екипът на IMPETUS Capital инвестира в Shelly Group през 2015 г., когато дружеството все още е в ранен етап на развитие. Днес Shelly е основен двигател на капиталовия пазар у нас. Освен това за последните 10 години компанията от портфолиото на IMPETUS Capital заема трето място по ръст на акциите в световен мащаб.
Виктор Манев разказва ключови моменти от историята на успеха:
„Помня как разговарях с основателя на Shelly Group (тогава позната като Allterco) по време на една от нашите редовни срещи през 2015 г. Те имаха идея за иновативен продукт в IoT сферата и амбиции да се разраснат, но българската инвестиционна среда не вярваше в потенциала им. След дълги опити за финансиране, не се намери венчър фонд, който да подкрепи тяхната история и планове за експанзия. Ние предоставихме първото начално финансиране, но поради липсата на достатъчен капитал избрахме нестандартен път – обърнахме се към капиталовите пазари – нещо необичайно за толкова ранен етап от развитието на компанията.“
През 2016 г. в момент, в който повечето стартъпи все още преследват предварителни споразумения с венчър фондове, Shelly Group набира капитал за растеж на БФБ чрез увеличение на капитала с IPO, привличайки 1,1 млн. евро за експанзия. Този ход осигурява на високотехнологичната компания необходимото финансиране за разширяване на производството, развойната дейност и международните продажби.
През следващите 8 години Shelly Group се превърна в глобален лидер в областта на интелигентните технологии за сградна автоматизация. Със сравнително малко външно финансиране – само 5,6 млн. евро общо от IPO и последващото публично предлагане – компанията постига нещо, за което много стартъпи само мечтаят:
Това е истинско доказателство за ефективно използване на капитала и ползата от ранното излизане на капиталовия пазар.
„След това работихме, за да проправим пътя към още по-силно партньорство с Deutsche Börse чрез създаването на иновативен сегмент, наречен Eurobridge, който свързва БФБ с германската XETRA. Резултатите бяха незабавни“, споделя Виктор Манев.
„През 2024 г. Shelly Group се листна двойно в Deutsche Börse и увеличи пет пъти търговията си в сравнение с предишната търговска година“, добавя още той.
С други думи, ликвидността се увеличава петкратно след достигането до този по-голям пул от инвеститори в XETRA.

„От началото на този пилотен проект и успешното двойно листване в Германия и XETRA, пазарната капитализация нарасна значително. Сега вече достигаме нов връх от 760 млн. евро… това наистина е история на успеха“, споделя и Карстен Хут.
И най-важното. Това не е победа само за основателите на Shelly Group или първите ѝ инвеститори. Това е победа за цялата екосистема в Централна и Източна Европа, и в частност България.
Уроци от канадския капиталов пазар
По време на панелната дискусия бяха споменати вдъхновяващи примери от Канада, където има отлично изградена екосистема за листване на нововъзникващи компании на капиталовия пазар. Както Филип Шум, директор „Развитие на листванията“ в Canadian Securities Exchange, обясни, много европейски предприемачи гледат на Канада като на „път към Северна Америка“.
Чрез листване на вторичен пазар в Торонто, една растяща компания може да привлече северноамерикански капитал, да получи листване на извънборсов пазар в САЩ и впоследствие, когато е готова, да премине към основен пазар на фондовата борса. Филип Шум споделя още, че около 95% от инвеститорите на Канадската фондова борса са индивидуални инвеститори.
Каква е ситуацията в България? Към момента официална публична статистика за точния брой индивидуални инвеститори в нашата страна спрямо общия брой инвеститори (индивидуални и институционални) не е налична. Въпреки това, последните данни на Българска народна банка за структурата на собствения капитал на местните инвестиционни фондове дават добра представа за относителния дял на индивидуалните инвеститори.
Към края на март 2025 г. секторът „Домакинства и нетърговски организации, обслужващи домакинствата“, в който попадат индивидуалните инвеститори, притежава 38,2% от собствения капитал на местните инвестиционни фондове. За сравнение, застрахователните компании и пенсионните фондове (основните институционални инвеститори) държат 29,1%, а нефинансовите предприятия – 8%.

Филип Шум допълва още, че в Канада не е необходимо една компания да има пазарна капитализация от 500 млн., за да бъде листната на капиталовия пазар:
„Имаме компании с 15-20 млн. капитализация, които събират 2-3 милиона евро при листване… Просто трябва да разкажеш правилната история. Пазарът на дребно ще те подкрепи.“
Нови пътища за растеж
Преходът от частна към публична компания може да бъде трансформиращ. Когато приемем публичните пазари като партньори в растежа, всички печелят: и основателите на компаниите, и инвеститорите, и самите икономики.
„Като човек, който години наред е съпровождал предприемачи през тези неизследвани води, мога уверено да кажа: усилието си струва. Има повече от един начин да финансираш растеж. Нужно е само да сме отворени към целия спектър от възможности“, обобщава визията си Виктор Манев.
Виктор Манев е съосновател и управляващ партньор на IMPETUS Capital. Знаково име за света на инвестициите в България, със сериозен международен опит. Кариерата му започва като главен финансист в Центъра за масова приватизация, а през 1998 г. основава нишова консултантска компания, която участва в набиране на капитал и сделки за фондове за дялово финансиране. С компанията си той консултира сделки за над 500 млн. евро в Централна и Източна Европа. През 2015 г., заедно с Николай Мартинов, създава IMPETUS Capital и инструмента Impulse GROWTH, с мисията да демократизира финансовия пазар в България.