На 28 февруари 2025 г. Impulse GROWTH (“ИмПулс Растеж” АД, борсов код: IMP) проведе онлайн среща за инвеститорите. По време на събитието Николай Мартинов и Виктор Манев представиха резултатите на дружеството за четвъртото тримесечие на 2024 г. и споделиха каква е стратегията за бъдещо развитие на Impulse GROWTH.
Направихме обзор на най-важните моменти от уебинара.
Годишният капитализиран растеж на “ИмВенчър I” КДА е над 20%
През годините развитието на Impulse GROWTH (“ИмПулс Растеж” АД, борсов код: IMP) в голяма степен следва скоростта и движението на цената на “ИмВенчър II” КДА. Въпреки негативната посока на дяловия и борсовия пазар през последните 2-3 месеца, цената на акциите на Impulse GROWTH успяха да задържат нивото си благодарение на добрата диверсификация, в резултат на което дружеството няма загуба на портфейла.
Николай Мартинов споделя, че годишният капитализиран растеж на “ИмВенчър I” КДА продължава да е силно двуцифрена сума над 20%. Този показател за “ИмВенчър II” КДА е около 16%, като потенциалът му тепърва ще се развива, защото компаниите в него все още не са започнали да растат.

Общата стойност на компаниите, в които IMPETUS Capital е инвестирал, вече надминава 1 млрд. евро
През годините IMPETUS Capital също активно инвестира в растящи иновативни компании. Нарастването на приходите на всички тези дружества, разгледани като едно цяло, е впечатляващо. От 2017 г. насам приходите им са се увеличили 6.3 пъти.

Доходността преди такси в “ИмВенчър I” КДА е в размер на 28,6%, а при “ИмВенчър II” КДА- почти 24%. Другата възвръщаемост, капитализирана през годините, е общата стойност на компаниите, в които IMPETUS Capital инвестира, вече надминава 1 млрд. евро.
Триизмерна диверсификация като основа за устойчивост и баланс
Характерно за инвестиционния инструмент Impulse GROWTH е прилагането на триизмерна диверсификация, която осигурява стабилност и устойчивост на инвестиционния портфейл.

- Първият вектор на диверсификация е в различните индустрии, като дружеството инвестира в 20 компании, работещи в 15 различни сектора.
- Вторият вектор е свързан с етапа на развитие на компаниите – от сравнително млади до много зрели, котирани на Българска фондова борса.
- Третият вектор на диверсификация е свързан с политиката на компаниите по отношение на разпределянето на дивиденти, което позволява на Impulse GROWTH (акция с борсов код IMP) да постига баланс между компании с висок растеж и такива, които генерират редовен доход за инвеститорите.

Как се представят публично търгуваните компании в портфейла на Impulse GROWTH през Q4 2024

Николай Мартинов споделя, че в дългосрочен аспект инструментите на дружеството побеждават практически всичко- и недвижимите имоти, и инфлацията, и пенсионните фондове.
“Дори и от BGTR30 сме по-добри двойно. Нашата възвръщаемост също е значително по-висока и от договорените фондове поради простата причина че ние имаме друга стратегия на инвестиране, независимо от това, че сме също като тях инструмент за спестяване”, добавя още Николай Мартинов.
Сектори с висок потенциал за растеж
В момента портфолиото на Impulse GROWTH (акция с борсов код IMP) е силно фокусирано върху технологичния сектор.
“Дефицитите, които имаме в портфолиото, за да го направим още по баланси и вътрешно некорелиращо, защото то вече е такова, но може да бъде подобрено, са в тези области, които са написани тук на екрана: изкуствен интелект, киберсигурност, софтуер и зелени технологии. Сектор, на който имаме много голям дефицит, е медицинският сектор. Там дефакто практически нямаме компании, но в момента имаме четири компании, за които смятаме да инвестираме”, разказва Николай Мартинов.

“Имаме желание да направим една или две инвестиции в космическите приложения. Не говорим за космическа техника, а говорим за апликации – нискобюджетни сегменти, в които можем да постигнем чрез малка инвестиция да придобием съществен някакъв съществен дял от компанията. И това са сегментите, които в момента разглеждаме. Ще търсим да направим една или две инвестиции в следващите от една до три години, като в медицинския сектор по-скоро очаквам да направим инвестициите в следващите 12 месеца според зависимост от това колко пари ще разполагаме в “Импулс Растеж” АД и в “ИмВеънчър III” КДА, добавя още Николай Мартинов.
Разпределение на портфейла
Портфейлът на компанията е разделен на две части. Едната част е инкубатор за еднорози – това са дяловите инвестиции, до която инвеститорите нямат достъп.
“Това са компании, в които ние се целим да постигнем между може би 15 до 50 пъти, не процента, а пъти нарастване на стойността на инвестицията”, споделя Николай Мартинов.

Втората част са борсовите шампиони, защото повечето от тях се насочват към влизане в водещите индекси на БФБ. Освен това те са и преобладаващ избор на брокерите и на инвеститорите за 2025 г.
“Определено смятам, че нашите избори, които изпреварват пазара, обикновено след това стават популярните избори за всички останали”, казва Николай Мартинов.
Ключови събития и постижения за компаниите от портфолиото на Impulse GROWTH през 2024 г.
Високотехнологичната компания за IoT решения за сградна автоматизация, Shelly Group, се преместти от “Премиум” сегмент в новия сегмент за двойно листване на “Българската фондова борса” АД (БФБ) EuroBridge Market. Това ѝ позволи да листва ценните си книжа едновременно на БФБ и на фондовата борса Xetra във Франкфурт. В края на годините Shelly Group стана европейско дружество.
Няколко компании от портфолиото на Impulse GROWTH (акция с борсов код IMP) бяха наградени от БФБ за приноса им в развитието на капиталовия пазар през 2024 г. Тази оценка е важен индикатор за дългосрочния потенциал на тези компании и за тяхната способност да продължат да растат и да създават стойност в бъдеще:
- Shelly Group взе първо място в категорията за най-ликвиден емитент на основен пазар на БФБ в сегмент Premium и EuroBridge.
- “Телематик Интерактив България” АД получи второ място за най-ликвиден емитент на акции в сегмент Standard на БФБ.
- Високотехнологичното дружество Wiser Technology, разработващо комплексни софтуерни решения, спечели награда за най-голямо набиране на капитал на БФБ.
- Smart Organic взе награда за успешен преход от пазара BEAM на основен пазар на БФБ. Дружеството за производство на биохрани е първата компания, която се прехвърля от пазар BEAM на Основен пазар.
Не на последно място, Българската фондова борса стартира IPO фонд. Очакванията са, че този фонд ще започне да дава ефект още през тази година, като ще предостави допълнителна ликвидност и възможности за растеж на българския капиталов пазар.
За Impulse GROWTH
Impulse GROWTH (“Импулс Растеж” АД) е акционерно дружество, чиято цел е да влага активите си в растящи публични и непублични компании, в сектори, формиращи гръбнака на растящите браншове на българската икономика, както и сектори с двуцифрен ръст в глобален мащаб. Мисията на дружеството е да популяризира дяловото инвестиране в България. Обикновените акции от капитала на ИмПулс Растеж АД са регистрирани за търговия на Пазара на растеж на малки и средни предприятия “BEAM”, организиран от Българска фондова борса АД, с борсов код IMP.
Целия уебинар можете да гледате тук: