Българска фондова борса АД (БФБ) пусна платформа за crowdfunding (набиране на рисков капитал). Чрез нея голям брой инвеститори могат да участват във финансирането на даден проект, срещу което получават дял, услуга или продукт на бъдещата организация. Благодарение на новата платформа SpaceCrowd стартъп компаниите ще имат възможност да набират капитал до 5 млн. евро на 12 месечна база. Изпълнителният директор на БФБ, Маню Моравенов, заяви, че фокусът в момента е върху финансиране в размер между 200 хил. лв. и 1.5 млн. лв.
Платформата SpaceCrowd е лицензирана от Комисията за финансов надзор (КФН). Първоначално набирането на капитал ще се реализира чрез увеличаване на капитала с акции. В последствие ще има алтернатива и за дългово финансиране с облигации и заеми.
“В България има интерес към млади компании, които не са достатъчно израснали за BEAM”, споделя Маню Моравенов.
BEAM (Bulgarian Enterprise Accelerator Market) е специален, организиран от БФБ пазар, който дава възможност за алтернативно финансиране на дейността на малките и средните предприятия (МСП) в България при по-облекчени условия.
Кои компании могат да се възползват от възможността на новата платформа на фондовата борса?
Всички организации, които са акционерни дружества, могат да пробват да наберат капитал през платформата SpaceCrowd. Няма изискване за етап на развитието на компанията. Необходимо е дружеството да има разработен информационен документ (аналог на проспект), който да е подготвен с помощта на инвестиционен консултант. Компаниите, които имат желание да набират средства, могат да създадат своя профил директно на онлайн платформата.
Необходимо е изготвянето на оценка на бизнеса им, отново чрез помощта на лицензиран консултант. Подобно на борсата, компаниите ще могат да посочат каква е тяхната цел за набирането на капитал и минимален праг за успешното набиране на средства. Когато една организация създава профил в платформата, тя ще може да качи презентация (т. нар. pitchdeck), с която накратко се представя бизнеса пред фондовата борса.
Какво трябва да съдържа 1 pitchdeck?
Важно е информационният документ да съдържа известни насоки за бъдещето на акционерното дружество, както и какви цели то желае да реализира с помощта на набраните средства. Набирането на капитал ще продължи между 4 и 6 седмици.
Маню Моравенов сподели, че към настоящия момент има заявен интерес от поне три компании, които желаят да използват платформата за crowdfunding. Изпълнителният директор на БФБ сподели още, че през второто тримесечие на 2025 г. се очаква да се появи първата компания.
Кой може да инвестира в новата платформа на Българска фондова борса?
Всеки инвеститор, който има сметка в български инвестиционен посредник, може да създаде профил в платформата SpaceCrowd. Необходимо е по време на регистрацията инвеститорът да отговори на въпроси като какъв е размерът на приходите му и на инвестициите, които притежава? Тази информация е важна, за да се прецени дали той е професионален инвеститор или не. В резултат очаква се на по-късен етап инвеститорите да могат да създадат профил през платформата директно.
Инвестирането посредством SpaceCrowd може да се случи по един от следните начини:
- с директен банков превод;
- със зареждане на сметката в SpaceCrowd през инвестиционния посредник.
При направена заявка за инвестиция в конкретно акционерно дружество инвеститорът ще има възможност до 4 дни да се откаже от инвестицията. След изтичането на този срок инвестицията се превръща в обвързваща и вече не може да бъде отказана.
На този етап на платформата не се предвижда да има вторичен пазар. В бъдеще обаче се планира възможност, при която инвеститори, които имат желание да купят акции, да бъдат свързвани с такива, които искат да продават от своя дял. От една страна основната цел на платформата е да бъде алтернатива на VC рундовете за финансиране с рисков капитал, а от друга – да отвори вратите за по-широк кръг от инвеститори.
Инвестициите ще носят голям риск. Точно за това при регистрацията инвеститорите трябва да преминат през въпросника. Освен въпросите, които по-горе споменахме, на желаещите да инвестират ще им се изчислява и максималната потенциална загуба, която биха могли да понесат. За всяка една компания ще има минимална стойност на инвестиция, която ще бъде в размер около 1000 лв., като това ще представлява различен брой ценни книжа в зависимост от оценката на компанията. Ще има и фиксирана комисиона, която ще бъде разпределяна между инвестиционните посредници и фондовата борса.
Impulse GROWTH (“ИмПулс Растеж” АД; акция с борсов код: IMP) инвестира в БФБ от септември 2021 г. не само заради желанието си да участва в развитието и разрастването на капиталовия пазар в България, но и заради възходящите резултати, които компанията демонстрира.