По време на уебинара на инвеститорите, който се проведе на 27 август 2024 г., Николай Мартинов, един от създателите на Impulse GROWTH, коментира развитието на иновативните технологични компании в България.
Обобщаваме ключовите моменти.
Какво се случва с технологичните компании, които се търгуват на БФБ в момента?
Impulse GROWTH следи представянето на осем иновативни технологични компании, които са листнати на “Българска фондова борса” АД (БФБ) чрез индекс IMPTECH.
В него с равни тегла са представени следните дружества: Shelly Group (SLYG; ISIN: BG1100003166), Dronamics, Wiser technology (до скоро Bianor; BNR; ISN: BG1100007076), Телелинк Бизнес Сървисиз, Сирма Груп, Biodit (BDT; ISIN: BG1100003190), Boleron (BLRN; ISIN: BG1100022232) и Sin Cars. Създаването и поддържането на този индекс е инициатива на създателите на Impulse Growth – Николай Мартинов и Виктор Манев.
През последното тримесечие тези компании пострадаха от спада, който се случи в Америка и все още не са се възстановили. Дружествата от традиционната българска икономика, които се изчисляват чрез индексите на БФБ SOFIX и BGTR30, вече са успели да преодолеят кризата на американските пазари. Николай Мартинов споделя своето очакване за развитието на технологичните компании до края на 2024 г.:
“Можем да очакваме няколко месеца движение настрани. Някъде до края на годината, когато резултатите на компаниите отново започнат да се отразяват в нарастване на цените на технологичните компании тук в България.”

България по пътя на водещ технологичен хъб на Европа
Данните от Digitalk 101 – ежегодната класация на вестник “Капитал” за 100-те най-добри IT компании в България – показват, че тези компании отчитат двуцифрен ръст на приходите за миналата година. Трябва да се има в предвид, че тази класация не отразява абсолютно всички технологични компании в България. Много е вероятно общите приходи на всички технологични дружества у нас да надвишава 10 млрд. лв., защото няколко относително големи компании не участват в Digitalk 101.

Обръщаме специално внимание на факта, че средният ръст на технологичните компании в България е 11%. Този показател в глобален мащаб е 8%, т.е. българските технологични компании все още растат по-бързо от тези по света. У нас има и дружества, които растат с над 40% средногодишен ръст. В Digitalk 101 присъстват 13 такива компании, две от които са от портфолиото на Impulse GROWTH:
- Високотехнологичната компания за IoT решения и решения за сградна автоматизация Shelly Group;
- Софтуерната компания Wiser Technology (до скоро Bianor);
Общо 5 от топ технологичните компании в тази класация се търгуват на БФБ директно или индиректно:

“Надявам се, че в следващи години участието на технологични компании, които се търгуват на БФБ и участват в тези класации на Капитал, ще се увеличават значително, т.е. на БФБ да се търгува 20-30% от икономиката, която създава ръст на приходите в България.”, споделя Николай Мартинов по време на уебинара за инвеститори.
Развитие на портфолиото на Impulse GROWTH
Портфолиото на Impulse GROWTH се развива по очаквания от повечето инвеститори начин. Дружеството инвестира в публични компании, които разпределят дивидент и са растящи.

Отделно от тях Impulse GROWTH има инструменти като “Имвенчър I” КДА, “ИмВечнър II” КДА и “Имвенчър III”, които инвестират в непублични компании.

Разпределението е около 80% за непубличните компании и 20% за публичните компании. С най-силно присъствие е Shelly Group. Impulse GROWTH инвестира в компанияра през 2015 г., когато цената на акцията е 1,45 лв. Към момента цената на 1 акция се движи около 35-36 евро.
“Имвенчър III” тепърва започва своята инвестиционна дейност. За момента при този инструмент, има само една сделка, която е за Tiger Technology– компанията, която решава проблема със скоростта в облачното съхранение на данни и работи със световните гиганти в индустрията на пазар за над 100 млрд. долара.
От трите инструмента най-добре диверсифициран е “Имвенчър II”, който е с най-голямо присъствие в портфейла на Impulse GROWTH.
Развитието на “Имвенчър I” и “Имвенчър II” носи двуцифрена доходност съответно 21% за “Имвенчър I” и 17% “Имвенчър II”. Това е чистата възвращаемост за инвеститорите на Impulse GROWTH към този момент. Impulse GROWTH следва доходността на “Имвенчър II”, тъй като този инструмент е с най-голям дял към момента в портфолиото.