Красимир Коцев, основател и главен изпълнителен директор на SoCyber, коментира значителния напредък на нашата страна в областта на иновациите и киберсигурността през 2024 г. в предаването “Бизнес старт” по Bloomberg TV Bulgaria Създателят на софтуерната платформа за уязвимости Kikimora, която е част от портфолиото на Impulse GROWTH (акция с борсов код IMP), подчерта ролята на стартъпите и иновациите за икономическия ръст и утвърждаването на България на международната сцена.
Обобщаваме основните моменти от разговора.
Каква беше 2024 г. за иновациите и киберсигурността?
Красимир Коцев сподели, че изминалата година е била ключова за развитието на иновациите в България, особено в сферата на киберсигурността. Страната ни бележи напредък както в подготовката на висококвалифицирани кадри, така и в създаването на екосистема, която активно подкрепя стартъп компании. Ежегодно над 500 специалисти се обучават в областта на киберсигурността, а организациите, подпомагащи стартиращи бизнеси, играят важна роля за утвърждаването на България като регионален иновационен център.
“В България има страшно много иновативни стартъп организации, основно във финанси и финтех направление, но и покрай опитите да имаме пълноправно и работещо електронно правителство се появяват много интересни стартъпи. Имаме доста стартъпи в посока управление и анализ на големи данни, стартъпи, които залагат на машинно обучение, за да развиват своите продукти. Виждам и немалко стартъпи в посока земеделие. Аз съм положително настроен – има доста организации в България, които подпомагат стартъпите.”
Фактори за успех и предизвикателства пред стартъпите
Размерът на пазара и наличието на ресурси са определящи фактори за успеха на стартъпите. Докато в България е възможно да се привлече финансиране от порядъка на 1-2 милиона евро, във Великобритания или САЩ същите усилия могат да донесат десетократно повече. Въпреки това българските стартъпи предизвикват интерес сред инвеститори от Близкия изток, включително Саудитска Арабия, Катар и Дубай, които активно търсят технологични решения в сферата на здравеопазването, земеделието и финтех индустрията.
Към момента нашата страна може да се похвали с три продуктови стартъпа в областта на киберсигурността. SoCyber предоставя на по-малки компании безплатен достъп до адаптирана версия на своя инструмент Kikimora.io, предназначен за защита срещу киберзаплахи. В същото време български компании в сферата на биометричните данни успешно пробиват на пазари като САЩ.
Какви са възможностите за получаване на финансиране?
През 2024 г. се наблюдава предпазливост от страна на инвеститорите, но интересът към стартъпите в България и региона остава висок. Освен инвестиции от частни фондове, голяма подкрепа идва и от:
- европейски програми като “Дигитална Европа” и “Иновации и конкурентоспособност”, които предоставят финансиране за развиване на иновации;
- грантове на Европейската банка за възстановяване и развитие, които помагат с капитал на стартиращите компании да развият своите идеи;
- други инициативи, които стимулират развитието на технологиите и иновациите.
Kikimora (до скоро: SoCyber) е създадена през 2018 г. През април 2022 г. компанията за киберсигурност получава финансиране в размер на 150 хиляди евро под формата на конвертируем заем от ИмВенчър II – фондът за рискови инвестиции на IMPETUS Capital. Инвестицията е предназначена за доразработки по софтуера и за експанзия на Kikimora на чужди пазари, включително САЩ, Великобритания, Холандия и Германия.
През ноември 2024 г. дружеството от портфолиото на Impulse GROWTH (акция с борсов код IMP) и IMPETUS Capital беше отличено сред 30-те най-бързо развиващите се стартиращи компании в Европа. Това още веднъж потвърждава мисията на екипа на Impulse GROWTH – да идентифицира компании от типа „син океан“, които изграждат собствена пазарна ниша и растат с десетилетия, за да предоставят възможност дори на непрофесионалните инвеститори да получат достъп до балансиран портфейл от дивидентски и иновативни, бързорастящи компании.