10 грешки при инвестирането и как да ги избегнем

Миналата седмица се проведе втория уебинар от едногодишната програма на Академията за лични финанси. По време на събитието Николай Мартинов, съосновател в Impetus Capital и Impulse GROWTH (акция с борсов код IMP), разкри кои са 10-те най-чести грешки в инвестирането и как инвеститорите биха могли да ги избегнат. 

Направихме обзор на най-важните моменти от уебинара.

Грешка 1: Емоционално инвестиране

    Една от най-важните стратегии при инвестирането е да опазите капитала си. Както казва един от най-успешните и влиятелни инвеститори на финансовите пазари Уорън Бъфет, “Правило №1 е никога да не губите пари. Правило №2 е никога да не забравяте правило №1”. Т.е. при инвестирането ключовото нещо е човек да се фокусира, да спазва някаква система на инвестиране и да опази капитала си. В противен случай инвеститорът получава резултат, който е нежелан, а това води до намаляване на собственността и на управлявания актив.

    Николай Мартинов сподели, че една от най-често правените грешки, които водят до загуба на пари, е емоционалното инвестиране. Например когато човек има някаква загуба от предишни сделки или емоционална загуба от личния живот, той се опитва да навакса тази загуба чрез извършване на по-рискови сделки.

    “Когато човек влиза в пазара, трябва да бъде балансиран. И именно това е първото нещо, което казвам на начинаещи инвеститори. Винаги влизате в пазара емоционално балансирани или както тук съм извел един слоган: Успешният инвеститор има глава на математик и сърце на будист”, споделя Николай Мартинов.

    Грешка 2: Липса на дългосрочна стратегия за инвестиране

      Много инвеститори влизат на пазара без ясна цел – купуват акции или активи, защото изглеждат обещаващи. Без предварително определени критерии за покупка и продажба те често вземат грешни решения. 

      В първия уебинар от годишната програма на Академия за лични финанси Николай Мартинов обърна специално внимание на 3 важни въпроса, касаещи инвестирането:

      • Как да изгадим дългосрочна стратегия при инвестициите?
      • Защо е важно предварително да си поставяме ясни финансови цели?
      • Как да избираме правилните активи?

      Освен това той препоръчва на инвеститорите винаги да са наясно защо купуват даден актив, какви са очакванията и кога е добре да се излезе от дадена инвестицията.

      Грешка 3: Паническа продажба на акции

        Често срещана грешка, особено сред начинаещите инвеститори, е т.нар. паническа продажба. Тя се случва, когато под влияние на страх и незнание, инвеститорите започват да продават акциите си.

        Този тип паника обикновено се появява след продължителни периоди на спокойствие на пазара на ценни книжа. Когато дълго време цените растат без сериозни спадове, инвеститорите понякога престават да следят активно пазара. И тогава, при внезапен спад, паниката може да ги застигне неподготвени. 

        “Паниката е мястото, в което се отсяват качествените от некачествените компании”, казва Николай Мартинов.

        Грешка 4: Свръхсамоувереност 

          Когато човек изпадне в свръхсамоувереност, той спира да наблюдава пазара и да се учи. Той вярва само на себе си. 

          “В началото човек иска да се учи, внимава, съобразява всички неща, но постепенно попада в една комфортна зона, която му поражда доходност и възвръщаемост, повечето му сделки са добри. Реално погледнато човек започва да се отпуска или да заспива, да не се учи. Мисли си, че контролира ситуацията и в този момент дадени случайни събития, черни левели на пазара, създават много голям риск и силна загуба,” споделя Николай Мартинов.

          Грешка 5: Липса на знания за активите и бизнесмодела на компанията

            Когато човек не е проучил предварително инвестицията, той всъщност се занимава със спекулация, т.е., колкото повече един инвеститор знае за една сделка, толкова повече това я превръща в инвестиция и намалява спекулативния или рисковият елемент в нея. 

            Другото нещо, което е много важно, е човек да може да обясни с прости думи защо е харесал дадена инвестиция.

            “Ако не можеш да го обясниш на някой приятел или на едно дете, защо си избрал дадена сделка, ти всъщност не разбираш защо си я избрал,” обръща внимание Николай Мартинов.

            Грешка 6: Свръхфокус в една акция (липса на диверсификация)

              Една от най-честите грешки при инвестирането е да вложите всичките си пари в една-единствена компания или индустрия. Представете си, че имате кошница с яйца. Какво се случва ако изпуснете кошницата на земята – всички яйца се чупят. Същото е и с инвестирането. Ако сте вложили всичките си пари в една акция или индустрия и настане срив за нея на пазара, ще загубите всичко.

              “Преди 20- 25 години беше модерен интернет, преди 10 години беше криптото, сега това, което е модерно, което е на пазара, е изкуствения интелект. Тоест свърхфокусирането в даден сектор води до възможни много големи загуби при секторна криза, защото обикновено всички инструменти, инвестиции в този сектор, когато сектора започна да пада, падат едновременно,” споделя Николай Мартинов.

              Затова е важно да разпределите инвестициите си в различни компании и сектори. Това се нарича диверсификация. Тя помага да намалите риска и да увеличите шансовете си за успех.

              Грешка 7: Прекомерен ливъридж

                Една от най-опасните грешки, които инвеститорите могат да допуснат, е прекомерното използване на ливъридж – заемни средства за увеличаване на експозицията на пазара. Ливъриджът позволява на инвеститорите да търгуват с повече пари, отколкото реално притежават. Той както може да увеличи печалбите, така и може да доведе до огромни загуби, дори до ликвидация на портфейла при неочакван спад на пазара.

                Николай Мартинов обяснява как работи ливъриджът: 

                “Ливъридж е ситуацията, в която човек има 10 000 лева, брокерът му предоставя още 30 000 лева, с които да търгува. Това означава, че инвеститорът може да закупи активи за 4 пъти повече пари. Проблемът е, че ако цената падне, загубата не се поема от брокера – инвеститорът губи своите собствени пари”​. 

                Този механизъм прави ливъриджа изключително рисков инструмент, особено за начинаещи инвеститори, които често подценяват нестабилността на пазара. Най-добрият начин да се избегне тази грешка е да се използва ливъридж с изключително внимание и само ако има ясна стратегия за управление на риска.

                Грешка 8: Тайминг на пазара

                  Много инвеститори правят грешката в очакване на перфектиния момент за продажба или покупка. Опитват да купят на “дъното” по възможно най-ниската цена и да продадат на “върха”, за да реализират максимална печалба. 

                  Николай Мартинов споделя обаче, че прекалено дългото чакане на този перфектен момент много често води до пропуснати възможности. Той съветва инвеститорите вместо да се фокусират върху тайминга на пазара, да се насочат към изграждане на дългосрочна стратегия.

                  Грешка 9: Липса на дисциплина и търпение

                    Инвестирането не е спринт, а маратон. Много хора очакват бързи резултати и се отказват, ако не видят незабавна печалба. Николай Мартинов напомня, че успешното инвестиране изисква постоянство и търпение. Най-добрите резултати се постигат от онези, които следват дългосрочния си инвестиционен план  и не се поддават на краткосрочни колебания на пазара.

                    Грешка 10: Прибързани покупки и продажби

                      Тази грешка често се допуска от инвеститорите, когато ценните книжа на една компания станат твърде популярни  и много хора започнат да ги купуват. Явлението се нарича “следване от тълпата”. Класически пример за това е биткойн манията и други криптовалути. 

                      Мартинов споделя, че често инвеститорите влизат на пазара в най-лошия момент – точно преди спад и напомня, че решението се крие не в следването на тълпата, а във взвимане на  информирани решения и следване на дългосрочна инвестиционна стратегия.

                      Инвестирането е изкуство и наука едновременно – изисква знания, дисциплина и емоционален баланс. Грешките са неизбежна част от процеса, но ако ги разпознаете навреме и предприемете правилните стъпки, можете да минимизирате загубите и да увеличите шансовете си за успех. 

                      Едногодишната програма на Академията за лични финанси на Impulse GROWTH (акция с борсов код IMP) включва 12 уебинара, достъпни напълно безплатно за всички начинаещи и потенциални инвеститори, които искат да поемат контрол над финансовото си бъдеще и да създадат персонализиран и устойчив дългосрочен план за управление на своите финанси. 

                      Ако искате да получите достъп до записа на уебинара и възможност да участвате в следващите ни събития, направете регистрация от този линк: 🔗https://www.impulsegrowth.eu/finance-academy-investments/#webinar-academi

                      Сподели

                      Спестявай в растеж

                      Никога не сте инвестирали преди? Инвестиционният портфейл на Impulse GROWTH е идеалният начин да започнете – 21 компании в областта на технологиите, логистиката, козметичната индустрия, финансите и здравословния начин на живот и екип от професионални инвеститори с над 60 години опит. Всичко, от което се нуждаете, за да започнете още днес. Вече и с инвестиция от едва 250лв. на месец.

                      Tapline е немска онлайн платформа, която позволява на SaaS компаниите да търгуват своите бъдещи печалби срещу авансово и не-конвертируемо финансиране т.е. компаниите не трябват отстъпват дялове и акции в дружествата си, за да разширят бизнеса си.

                      Tapline решава значим и болезнен проблем за растящите компании. Тя ги финансира в критичния период между рундовете на финансиране. Това им позволява да запазят и дори да ускорят растежа до получаване на следващото дялово финансиране, като обезпечават сделката само с обичайно повтарящите се приходи. 

                      Среден годишен ръст:

                      ...% / за последните 5 години

                      Цена на акция през 2018 г.:

                      лв.

                      Цена на акция през 2022 г.:

                      лв.

                      Прогнозна цена на акция до 2030г.:

                      лв.

                      А4Е разработва онлайн платформа, която подпомага вземането на бизнес решения на база автоматизиран анализ на исторически и прогнозни данни. Намира приложение в търговията, финансовия и застрахователен сектор, а сред най-големите клиенти на компанията са Coca-Cola, Credissimo, сладкарници Неделя, Rocando и др.

                      Среден годишен ръст:

                      ...% / за последните 5 години

                      Цена на акция през 2018 г.:

                      лв.

                      Цена на акция през 2022 г.:

                      лв.

                      Прогнозна цена на акция до 2030г.:

                      лв.

                      Browswave предоставя инструменти за търговско и бизнес разузнаване (sales and business intelligence) на абонаментен принцип, използвани както от търговските вериги за електроника, така и от доставчиците им. Сред клиентите на компанията са А1, АSUS Balkans, MediaMarkt, ACER, Beko, Kyocera, Sony, HP.

                      Среден годишен ръст:

                      ...% / за последните 5 години

                      Цена на акция през 2018 г.:

                      лв.

                      Цена на акция през 2022 г.:

                      лв.

                      Прогнозна цена на акция до 2030г.:

                      лв.

                      Hydrogenera, позната до началото на 2023г. под бранда Green Innovation, e българска компания, която специализирана в разработването и внедряването на иновативни технологии за производство на водород. Компанията е и първият производител на електролизьори в Източна и Централна Европа.

                      Успешно реализирани проекти:

                      82 в три държави

                      Общ рунд на финансиране затворен от началото на 2023 г.:

                      2 млн. евро

                      “Телематик Интерактив България” (Telematic) е компания, чийто бизнес е в онлайн гемблинг индустрия. Притежава една от най-големите платформи за онлайн казино в България – palmsbet.com. 

                      През март 2002 г. компанията e листната на Българска фондова борса и става първата публична българска компания от игралната (гемблинг) индустрия. 

                      Приходите от дейността за деветмесечието на 2022 г. на Групата на „Телематик Интерактив България“ АД са на стойност 74.5 млн. лв., което представлява ръст от над 37% в сравнение с консолидираните приходи от дейността за същия период 2021 г. Амбицията на мажоритарните собственици на компанията е до 2025 г. тя да е сред десетте най-големи играча в онлайн гемблинг индустрията в Европа, а до 2030 г. – в целия свят. 

                      Ръст в приходите за 1 година:

                      над 37% за деветмесечието на 2022 г. в сравнение с консолидираните приходи от дейността за същия период 2021 г.

                      „Телелинк Бизнес Сървисис Груп“ АД (Telelink) е център за иновации, който дава възможност на хората и организациите да ползват новите технологии и да изследват пълния си потенциал в дигиталния свят. Фокусът на компанията е върху системната интеграция, информационната сигурност, облачните решения и свързаността. 

                      Цена на акция през 2019 г.:

                      7.60 лв.

                      Цена на акция през септември 2020 г.:

                      11.10 лв.

                      Цена на акция през юни 2021 г.:

                      13.50 лв.

                      Дивидент за разпределяне между акционерите през 2022 г.:

                      10 125 000 лв.

                      “Смарт Органик” АД (Smart Organic) е основана през 2009 г. и днес е един от водещите производители и дистрибутори на био храни в Европа. Чрез мрежата от дистрибутори и търговци на дребно на компанията, продуктите ѝ се предлагат в над 60 страни по света. 

                      Собственост на групата са веригата био магазини „Зелен“, заедно с онлайн магазина zelen.bg и 25% от българския производител на лютиви сосове Chilli Hills Farms. Компанията има собствена фабрика, която се простира на площ от повече от 6000 кв. м. Някои от най-известните ѝ брандове за Roo’Bar, Dragon Superfoods, Bett’r, Kookie Cat и др. 

                      През 2022г компанията придобива мажоритарен дял в „Сантулита“ ООД, водещ производител на смути под марката Frudada и на компанията „Биопак“ ООД – ключов доставчик на биоопаковки и чаши, с разработена мрежа и фокус в ХоРеКа дистрибуцията.

                      Среден годишен оборот:

                      над 30 млн. лв.

                      Пазарана стойност към края на 2021 г.:

                      близо 200 млн. лева

                      Българска фондова борса АД е публично дружество, лицензирано от Държавната комисия по ценни книжа за извършване на дейност като фондова борса от 1997г. и към настоящия момент е единствената действаща фондова борса в страната. 

                      Отчетът за третото тримесечие на 2022 г. на БЪЛГАРСКА ФОНДОВА БОРСА АД показва ръст на финансовите приходи до 7 825 000 лв. спрямо 5 256 000 лв. за същия период на 2021 г. и ръст на печалбата преди лихви и данъци от 7 197 000 лв. спрямо 4 653 000 лв. трето тримесечие на 2021 г.

                      Дружеството редовно разпределя дивидент сред акционерите си.

                      Финансови приходи за трето тримесечие на 2021 г.:

                      5 256 000 лв.

                      Финансови приходи за трето тримесечие на 2022 г.:

                      7 825 000 лв.

                      Ръст на печалбата преди лихви и данъци за 1 година:

                      54.5% през 2022 г. спрямо 2021 г.

                      Козметичната компания Noesis е една от най-новите компании в портфолиото с и иновативни и бързорастящи компании на IMPETUS Capital и платформата за непрофесионални инвеститори Impulse Growth.

                      Noesis е козметичен стартъп, базиран в Пловдив. Компанията притежава собствена производствена база на площ от 850 кв.м. Основната дейност на дружеството е свързана с разработка и производство на козметика за частни линии на компании, включително за Lidl, Kaufland Metro, DM и стартиращи бизнеси в Европа, но основен приоритет за компанията е развиването на различни продуктови иновации свързани с опазването на околната среда.

                      Среден годишен ръст:

                      73% / за последните 5 години

                      Цена на акция през 2015 г.

                      1.45 лв.

                      Цена на акция през 2022 г.

                      17 лв.

                      Прогнозна цена на акция 2030 г.

                      55 лв.

                      Re:Benefit е софтуерна платформа за управление на служебни придобивки, предназначена за бизнес клиенти. Платформата предоставя възможност за гъвкави и иновативни допълнителни придобивки за служителите в компаниите, позволявайки работодателите да оптимизират разходите си, администрирането на услугата и да дадат възможност на всеки служител да избере придобивки, които отговарят най-добре на нуждите му, с което се повишава и лоялността към компанията – работодател.

                      Брой потребители за по-малко от 2 години:

                      10 000 към октомври 2022 г.

                      Планиран брой потребители до края на 2023 г.:

                      30 000

                      Онлайн платформата Promoto, проект на Обединени търговски обекти АД, помага на магазини, заведения и офиси да се свързват директно с производители и дистрибутори на бързооборотни стоки и да им изпращат поръчките си онлайн.  Към 2022 г. платформата поддържа над 30 000 вида стоки и база от 40 различни производителя. Регистрираните потребители са над 2 600 търговски обекта.

                      Среден годишен ръст на GMV:

                      56% за периода 2020 - 2022 г.

                      Ръст в продажбите през 2021 г.

                      71% спрямо 2020 г.

                      Прогнозни GMV на компанията за 2022 г.:

                      22 млн. лв.

                      SoCyber е компания, специализирана в областта на киберзащитата и онлайн сигурността. Компанията обслужва клиенти в във финансовия и банков сектор, здравеопазване, доставчици на критична инфраструктура в енергетиката, публичен сектор и други, обработващи поверителни данни.

                      Ръст в приходите от продажби:

                      146% за деветмесечието на 2022 г. спрямо същия период през 2021 г.

                      Приходи през 2020 г.:

                      413 000 лв.

                      Приходи през 2021 г.:

                      616 000 лв.

                      Приходи през 2022 г.:

                      1 130 000 лв.

                      BioSeek е стартъп, разработващ алгоритми за семантично търсене в областта на биологичните науки, фармацията, козметичната индустрия и индустрията за торове. Компанията разработва спциализирана онлайн търсачка, онлайн маркетплейс и единна библиотека за програмни кодове. Притежава платформите Sanat.io, Herbal and Natural Medicine и Bioseek.eu.

                      Приходи от продажби за деветмесечието на 2021 г.

                      107 хил. лв.

                      Приходи от продажби за деветмесечието на 2022 г.

                      374 хил. лв.

                      Онлайн Среща с Инвеститорите

                      На 23 февруари 2023 г. (четвъртък) от 17.00 часа ИмПулс I организира онлайн среща с инвеститорите за представяне на резултатите и дейността на платформата през Q4 2022.

                      Кои са акцентите?

                      • 20 иновативни растящи и дивидентски компании в портфолиото на Impulse Growth
                      • 4 нови компании през Q4 2022 – Re:benefit, NOESIS, Tapline и Green Innovation (Hydrogenera)
                      • Потенциалът на портфолиото до 2030 г.
                      • Основателите на IMPETUS Capital и създатели на Impulse Growth Николай Мартинов и Виктор Манев за очакванията и плановете за развитие през 2023 г.
                      • Гости Петър Груев,съосновател на Tapline и Драгомир Иванов основател на Green Innovation (Hydrogenera) – две от новите компании в портфолиото на Impulse Growth

                      Очакваме ви!

                      Платформата Impulse Growth е маркетингов продукт, не представлява и не предоставя препоръка за инвестиране, нито правен, финансов, бизнес или данъчен съвет. Преди да инвестирате в дялови инструменти, включително в акции на ИмПулс I, следва да направите собствена преценка доколко тази инвестиция е подходяща за Вас, включително чрез независима проверка и оценка на финансовото състояние и дейността на съответната компания, в това число като се обърнете към съответен правен, финансов, данъчен и/или инвестиционен консултант.

                      Инвестицията в какъвто и да било инструмент крие рискове от загуби, включително риск от загуба на цялата инвестиция. Преди да вземете решение за инвестиране, трябва да се запознаете подробно с рисковете, свързани със съответния инструмент. Не съществува никаква сигурност по отношение на бъдещото развитие на която и да било инвестиция, включително такава в акции на ИмПулс I, и няма гаранция за реализирането на печалби. Всякакви изявления за очаквани резултати са прогнозни по характер и не са гаранция за постигане на тези резултати. Доходността от всяка инвестиция зависи от множество фактори, които са обект на различни рискове.

                      Представянето на платформата Impulse Growth не представлява, нито е част от публично предлагане, включително на акциите на ИмПулс I, които са били предмет на публично предлагане и към момента са допуснати до търговия на организирания от Българска фондова борса ВЕАМ пазар, на който всеки инвеститор може да закупи акции от съответни продаващи инвеститори, като екипът зад платформата Impulse Growth не участва във и не влияе върху предлагането на акциите на вторичния пазар.

                      Спестовен план за физическо лице

                      Ние Ви предлагаме възможността да инвестирате регулярно малки суми под формата на спестовен план. Минималната сума за инвестиция е 200 лв. Срещу парите си получавате акции от прецизно подбран портфейл на иновативни български компании, с потенциал за растеж. Целевата средна годишна доходност на инвестицията при минимален хоризонт 5 години е 20%. При избор на спестовен план парите Ви са допълнително защитени от dollar-cost-averaging стратегията. Можете да следите състоянието на инвестицията Ви всеки ден.

                      Изпратете ни запитване и ние ще се свържем с Вас.

                      allterco-logo

                      Allterco e холдинг, който включва 8 дружества, които са профилирани в сферите на Интернет на нещата и телекомуникациите. Компанията създава иновации чрез проектирането, производството и разпространението на висококачествени IoT продукти, най-популярните от които, са линията Shelly за домашна автоматизация, детските смарт часовници MyKi, тракерите MyKi и серията за лична грижа MyKi Care. 

                      След 5 години работа Allterco стана вторият бранд в Германия за IoT устройства. Средният годишен ръст на приходите на компанията за последните 5 години е 73%, а целта й е да достигне пазарна капитализация от 1 млрд. евро.

                      Екипът зад Impulse Growth инвестира в Allterco за пръв път през 2015 година, когато цената на акция на компанията е 1.45 лв. Днес, 7 години по-късно, продажната ѝ цена е 17 лв. и по прогнозни данни ще достигне до 55 лв. до края на десетилетието.

                       

                      Среден годишен ръст:

                      73% / за последните 5 години

                      Цена на акция през 2015 г.

                      1.45 лв.

                      Цена на акция през 2022 г.

                      17 лв.

                      Прогнозна цена на акция 2030 г.

                      55 лв.

                      Storied Data е съоснован от българи стартъп, който визуализира големи масиви данни в достъпен интерактивен формат, който позволява лесното споделяне до крайни ползватели. Тяхната платформа се стреми да замени pdf формата, а данните, които преформатират, са цифри, текст и снимки. Основните им клиенти са от Западна Европа и САЩ. Като първите от тях са представители на финансовата индустрия и публикуват икономическа информация, която се разпространява на 2 500 банки в Европа. Основната идея на платформата на Storied Data е да консолидира цялата огромна информация във формат една страница.

                      Storied Data е една от най-новите компании в портфолиото на Impulse Growth. 

                      Среден годишен ръст:

                      ...% / за последните 5 години

                      Цена на акция през 2018 г.:

                      лв.

                      Цена на акция през 2022 г.:

                      лв.

                      Прогнозна цена на акция до 2030г.:

                      лв.

                      BIODIT е водеща високотехнологична компания, която специализира в разработката и производството на системи за сигурност, контрол на достъп и работно време, базирани на биометрична идентификация. Иновативните й системи, обединяват най-съвременните технологии за идентификация и удостоверяване на самоличност чрез разпознаване на пръстови отпечатъци. Нейна е разработката на първата в света безжична биометрична система за заключване – WBLS® (Wireless Biometric Locking System), която не изисква окабеляване, предварително инсталиране, строителство или ремонтни дейности. Продуктите на BioDit се използват за достъп до производства, хотелски стаи, офиси, бизнес центрове, болници, конферентни зали, фитнес салони, гаражи, автомобили и др. В началото 2021 г. е първата компания, която излиза чрез първичнo публично предлане на пазар BEAM на БФБ. През 2022 г. компанията успешно осъществи и увеличаване на капитала си с близо 1,7 млн. лв. Приходите на компанията за първото полугодие на 2022 г. са 5 пъти по-високи от същия период на 2021 г.

                      Екипът зад Impulse Growth инвестира в BioDit през 2018 година, когато цената на акция на компанията е 1 лв. Днес, 4 години по-късно, продажната ѝ цена е почти двойна.

                      Среден годишен ръст:

                      49% за последните 2 години

                      Цена на акция през 2015 г.

                      1.00 лв.

                      Цена на акция през 2022 г.

                      1.80 лв.

                      Общо набрани средства:

                      6 млн. лв.

                      boleron-logo

                      Boleron е оператор на софтуерна платформа за дигитално застраховане, използвана от лицензирания застрахователен брокер „Болерон Консултинг“ EООД. Застрахователната платформа е специално създадена за закупуване и управление на застрахователни продукти през Интернет и мобилни телефони от крайни потребители.

                      Стратегическата цел на компанията е да стане лидер в дигиталното застраховане в Източна Европа, като внедрява нови технологии и навлиза на нови пазари. “Болерон”, която е на пазара от началото на 2020 г., очаква ръст от 300% през 2022 г. спрямо 2021 г. През септември 2022 г. компанията привлече 4.2 млн. лева в третия си инвестиционен рунд, с което общата инвестиция в платформата стига 8 млн. лева.

                      Екипът зад Impulse Growth инвестира в Boleron през 2021 година, когато нивото на реализирани премийни приходи е под 200 000 лв. Днес, 1 година по-късно, компанията реализира близо 1 млн. лв. премийни приходи за полугодието и планира да завърши годината с 300% ръст спрямо 2021 г.

                      Среден годишен ръст:

                      220% / за последните 2 години

                      Реализирани премийни приходи 2021 г.

                      800 хил. лв.

                      Прогнозни премийни приходи за 2022 г.

                      2.4 млн. лв.

                      Общо набрани средства:

                      близо 8 млн. лв.

                      excitel-logo

                      Exitel е българска компания, основана в Индия и предлага широколентов интернет, като дава брандиране на по-малки доставчици в страната, които покриват изискванията на компанията за скорост. 

                      В момента Excitel има над 700 хил. потребители в Индия, като добавя по 100 хил. нови клиенти в рамките на шест до девет месеца. Служителите на компанията в Индия са около 2 400 човека. Excitel има план да бъде следващият еднорог в Индия, достигайки до поне 20 млн. домакинства.

                      Екипът зад Impulse Growth инвестира в Excitel за пръв път през 2018 година. Днес, 4 години по-късно,  стойността на компанията е двойна.

                      Среден годишен ръст:

                      29% за последните 3 години

                      Брой абонати през 2018 г.

                      200 хил.

                      Брой абонати през 2021 г.

                      над 643 хил.

                      Прогнознен брой абонати до 2030 г.

                      20 млн.

                      speedy-logo-black

                      Speedy e сред двете най-големи компании на пазара на куриерски услуги с пазарен дял от над 33%. Компанията има близо 600 офиса и автоматични пощенски станции, покриващи 100% от територията на България, като обслужва над 1 000 000 клиенти и над 37 500 000 пратки годишно.

                      Среден годишен ръст:

                      18% за последните 5 години

                      Цена на акция през 2016 г.

                      36.00 лв.

                      Цена на акция през 2022 г.

                      106.00 лв.

                      discordia-logo

                      Discordia е една от най-бързо развиващите се транспортни и логистични компании в Европа, която вече разполага с над 1 000 камиона собствен автопарк. Discordia предлага автомобилен, железопътен и контейнерен и въздушен транспорт на територията на цяла Европа, Азия и Америка. Компанията отбелязва ръст от над 35% средногодишно през последните 5 години, като внедрява редица иновнации и най-съвременните технологии в транспорта. Планът й е до края на десетилетието да е в топ 10 на най-големите логистични компании в Европа, а приходите й да са 1 млрд. евро.

                      Екипът зад Impulse Growth инвестира в Discordia за пръв път през 2016 година, когато цената на акция на компанията е 14.6 лв. Днес, 6 години по-късно, пазарни показатели сочат цена на акция от 111 лв.

                      Среден годишен ръст:

                      34% / за последните 5 години

                      Цена на акция през 2016 г.

                      14.60 лв.

                      Цена на акция през 2022 г.

                      111 лв. според пазарни показатели

                      Прогнозни приходи на компанията до 2030 г.

                      € 1 млрд.