Миналата седмица се проведе втория уебинар от едногодишната програма на Академията за лични финанси. По време на събитието Николай Мартинов, съосновател в Impetus Capital и Impulse GROWTH (акция с борсов код IMP), разкри кои са 10-те най-чести грешки в инвестирането и как инвеститорите биха могли да ги избегнат.
Направихме обзор на най-важните моменти от уебинара.
Грешка 1: Емоционално инвестиране
Една от най-важните стратегии при инвестирането е да опазите капитала си. Както казва един от най-успешните и влиятелни инвеститори на финансовите пазари Уорън Бъфет, “Правило №1 е никога да не губите пари. Правило №2 е никога да не забравяте правило №1”. Т.е. при инвестирането ключовото нещо е човек да се фокусира, да спазва някаква система на инвестиране и да опази капитала си. В противен случай инвеститорът получава резултат, който е нежелан, а това води до намаляване на собственността и на управлявания актив.
Николай Мартинов сподели, че една от най-често правените грешки, които водят до загуба на пари, е емоционалното инвестиране. Например когато човек има някаква загуба от предишни сделки или емоционална загуба от личния живот, той се опитва да навакса тази загуба чрез извършване на по-рискови сделки.
“Когато човек влиза в пазара, трябва да бъде балансиран. И именно това е първото нещо, което казвам на начинаещи инвеститори. Винаги влизате в пазара емоционално балансирани или както тук съм извел един слоган: Успешният инвеститор има глава на математик и сърце на будист”, споделя Николай Мартинов.
Грешка 2: Липса на дългосрочна стратегия за инвестиране
Много инвеститори влизат на пазара без ясна цел – купуват акции или активи, защото изглеждат обещаващи. Без предварително определени критерии за покупка и продажба те често вземат грешни решения.
В първия уебинар от годишната програма на Академия за лични финанси Николай Мартинов обърна специално внимание на 3 важни въпроса, касаещи инвестирането:
- Как да изгадим дългосрочна стратегия при инвестициите?
- Защо е важно предварително да си поставяме ясни финансови цели?
- Как да избираме правилните активи?
Освен това той препоръчва на инвеститорите винаги да са наясно защо купуват даден актив, какви са очакванията и кога е добре да се излезе от дадена инвестицията.
Грешка 3: Паническа продажба на акции
Често срещана грешка, особено сред начинаещите инвеститори, е т.нар. паническа продажба. Тя се случва, когато под влияние на страх и незнание, инвеститорите започват да продават акциите си.
Този тип паника обикновено се появява след продължителни периоди на спокойствие на пазара на ценни книжа. Когато дълго време цените растат без сериозни спадове, инвеститорите понякога престават да следят активно пазара. И тогава, при внезапен спад, паниката може да ги застигне неподготвени.
“Паниката е мястото, в което се отсяват качествените от некачествените компании”, казва Николай Мартинов.
Грешка 4: Свръхсамоувереност
Когато човек изпадне в свръхсамоувереност, той спира да наблюдава пазара и да се учи. Той вярва само на себе си.
“В началото човек иска да се учи, внимава, съобразява всички неща, но постепенно попада в една комфортна зона, която му поражда доходност и възвръщаемост, повечето му сделки са добри. Реално погледнато човек започва да се отпуска или да заспива, да не се учи. Мисли си, че контролира ситуацията и в този момент дадени случайни събития, черни левели на пазара, създават много голям риск и силна загуба,” споделя Николай Мартинов.
Грешка 5: Липса на знания за активите и бизнесмодела на компанията
Когато човек не е проучил предварително инвестицията, той всъщност се занимава със спекулация, т.е., колкото повече един инвеститор знае за една сделка, толкова повече това я превръща в инвестиция и намалява спекулативния или рисковият елемент в нея.
Другото нещо, което е много важно, е човек да може да обясни с прости думи защо е харесал дадена инвестиция.
“Ако не можеш да го обясниш на някой приятел или на едно дете, защо си избрал дадена сделка, ти всъщност не разбираш защо си я избрал,” обръща внимание Николай Мартинов.
Грешка 6: Свръхфокус в една акция (липса на диверсификация)
Една от най-честите грешки при инвестирането е да вложите всичките си пари в една-единствена компания или индустрия. Представете си, че имате кошница с яйца. Какво се случва ако изпуснете кошницата на земята – всички яйца се чупят. Същото е и с инвестирането. Ако сте вложили всичките си пари в една акция или индустрия и настане срив за нея на пазара, ще загубите всичко.
“Преди 20- 25 години беше модерен интернет, преди 10 години беше криптото, сега това, което е модерно, което е на пазара, е изкуствения интелект. Тоест свърхфокусирането в даден сектор води до възможни много големи загуби при секторна криза, защото обикновено всички инструменти, инвестиции в този сектор, когато сектора започна да пада, падат едновременно,” споделя Николай Мартинов.
Затова е важно да разпределите инвестициите си в различни компании и сектори. Това се нарича диверсификация. Тя помага да намалите риска и да увеличите шансовете си за успех.
Грешка 7: Прекомерен ливъридж
Една от най-опасните грешки, които инвеститорите могат да допуснат, е прекомерното използване на ливъридж – заемни средства за увеличаване на експозицията на пазара. Ливъриджът позволява на инвеститорите да търгуват с повече пари, отколкото реално притежават. Той както може да увеличи печалбите, така и може да доведе до огромни загуби, дори до ликвидация на портфейла при неочакван спад на пазара.
Николай Мартинов обяснява как работи ливъриджът:
“Ливъридж е ситуацията, в която човек има 10 000 лева, брокерът му предоставя още 30 000 лева, с които да търгува. Това означава, че инвеститорът може да закупи активи за 4 пъти повече пари. Проблемът е, че ако цената падне, загубата не се поема от брокера – инвеститорът губи своите собствени пари”.
Този механизъм прави ливъриджа изключително рисков инструмент, особено за начинаещи инвеститори, които често подценяват нестабилността на пазара. Най-добрият начин да се избегне тази грешка е да се използва ливъридж с изключително внимание и само ако има ясна стратегия за управление на риска.
Грешка 8: Тайминг на пазара
Много инвеститори правят грешката в очакване на перфектиния момент за продажба или покупка. Опитват да купят на “дъното” по възможно най-ниската цена и да продадат на “върха”, за да реализират максимална печалба.
Николай Мартинов споделя обаче, че прекалено дългото чакане на този перфектен момент много често води до пропуснати възможности. Той съветва инвеститорите вместо да се фокусират върху тайминга на пазара, да се насочат към изграждане на дългосрочна стратегия.
Грешка 9: Липса на дисциплина и търпение
Инвестирането не е спринт, а маратон. Много хора очакват бързи резултати и се отказват, ако не видят незабавна печалба. Николай Мартинов напомня, че успешното инвестиране изисква постоянство и търпение. Най-добрите резултати се постигат от онези, които следват дългосрочния си инвестиционен план и не се поддават на краткосрочни колебания на пазара.
Грешка 10: Прибързани покупки и продажби
Тази грешка често се допуска от инвеститорите, когато ценните книжа на една компания станат твърде популярни и много хора започнат да ги купуват. Явлението се нарича “следване от тълпата”. Класически пример за това е биткойн манията и други криптовалути.
Мартинов споделя, че често инвеститорите влизат на пазара в най-лошия момент – точно преди спад и напомня, че решението се крие не в следването на тълпата, а във взвимане на информирани решения и следване на дългосрочна инвестиционна стратегия.
Инвестирането е изкуство и наука едновременно – изисква знания, дисциплина и емоционален баланс. Грешките са неизбежна част от процеса, но ако ги разпознаете навреме и предприемете правилните стъпки, можете да минимизирате загубите и да увеличите шансовете си за успех.
Едногодишната програма на Академията за лични финанси на Impulse GROWTH (акция с борсов код IMP) включва 12 уебинара, достъпни напълно безплатно за всички начинаещи и потенциални инвеститори, които искат да поемат контрол над финансовото си бъдеще и да създадат персонализиран и устойчив дългосрочен план за управление на своите финанси.
Ако искате да получите достъп до записа на уебинара и възможност да участвате в следващите ни събития, направете регистрация от този линк: 🔗https://www.impulsegrowth.eu/finance-academy-investments/#webinar-academi