На 28 април 2025 г. Виктор Манев, съ-основател и управляващ партньор в IMPETUS Capital и един от създателите на Impulse GROWTH, беше един от модераторите на организираното от „Българска фондова борса“ АД (БФБ) събитие Investor Day 2025. Инвестиционният форум събра на едно място всички участници на българския капиталов пазар, сред които бяха и представители на компании от над 17 икономически сектора с общи приходи близо 10 млрд. лв.
В интервю за Darik Business Review Виктор Манев сподели:
- какво е развитието на фондовата борса у нас;
- как присъединяването ни към еврозоната ще повлияе върху капиталовия пазар в България;
- какъв тип компании ще бъдат най-атрактивни за инвеститорите в следващите 3 до 5 години.
Обощаваме най-важните моменти от разговора.
Двойното листване и достъпът до по-големи европейски пазари са ключови за растежа на българските публични дружества
Според Виктор Манев през последните години фондовата борса у нас се развива много добре – особено след пускането на най-новия сегмент EuroBridge Market. С помощта на този сегмент от месец юли 2024 г. българските публични компании могат успешно да бъдат листвани едновременно на капиталовия пазар у нас и на германската фондова борса- Deutsche Börse.
Свързаността и достъпът до по-големите европейски пазари е изключително важна стъпка за дружествата, търгувани на БФБ. Благодарение на този подход се наблюдава значително повишение, както върху обема на търговия, така и върху капитализацията на самата борса.
Виктор Манев сподели още една стъпка, която изиграва ключова роля за развитието и растежа на капиталовия пазар в България. В началото на 2025 г. беше създадено акционерно дружество, 40% от чиито акции са собственост на БФБ. То ще инвестира в акции на организации, които осъществяват първично публично предлагане (IPO) на регулиран пазар на борсата или на BEAM пазара за растеж.
Влизането в еврозоната само по себе си не е достатъчно за привличане на чуждестранни инвеститори
Виктор Манев сподели, че България вече има своята първа компания в лицето на високотехнологичното дружество от портфолиото на Impulse GROWTH (акция с борсов код: IMP), Shelly Group, която се търгува в евро в най-новия сегмент на БФБ- EuroBridge Market. Въпреки това е необходимо усилено да се работи върху популяризирането на българския капиталов пазар сред чуждестранните инвеститори и подобряване на корпоративното управление в компаниите.
Виктор Манев обърна внимание, че трябва да се извършват и действия в посока постигане на по-висока ликвидност, както и да се създадат по-добри възможности за малките инвеститори.
„Това е особено важно, тъй като в България има значителни спестявания, които в момента са „заспали“ в банките,“ добавя още той.
Какво търсят инвеститорите и защо българските компании са атрактивни
Виктор Манев е категоричен, че всички инвеститори търсят компании с добро корпоративно управление и ефективна комуникация с акционерите. Дружествата трябва да могат да разказват за своите постижения, да обясняват ясно защо се насочват към капиталовия пазар и каква е тяхната цел.
Повишаването на разпознаваемостта на акциите и осигуряването на по-добър фрийфлоут (акциите на дадено дружество, които се търгуват публично) са ключови фактори за подобряване на ликвидността и привличане на инвеститори. Това е задача както на самите компании, така и на целия капиталов пазар.
Интересен факт, споделен по време на инвестиционния форум Investor Day 2025, е, че българската икономика расте с по-бързи темпове от европейската, а българските публични компании имат по-висока печалба в сравнение с дружествата, които се търгуват на борсите в Европа. Това създава привлекателност за инвеститорите, която за съжаление все още не е достатъчно популяризирана.
Предизвикателствата пред стартиращите компании в България
Основно предизвикателство пред стартиращите компании у нас е достъпът до капитал. Според Виктор Манев, съотношението на рисков и частен капитал към БВП в Източна Европа, и по-специално в България, е в пъти по-малко от средноевропейското ниво:
„Очаквам, че през 2025 г. в България ресурсът, който беше 15-20 пъти по-малък спрямо средноевропейския, ще намалее още.“
Той отбелязва, че това вече е тема за дискусия в целия регион на Източна и Централна Европа, като дори лидерите в региона, като Полша, признават недостига на финансиране.
Друго предизвикателство пред стартъпите е липсата на фокус върху ключови умения като умението да продават. Виктор Манев подчерта, че това не е само в България, а се среща и по цял свят:
„Всички стартиращи компании смятат, че трябва да разработват прекрасни инструменти, решения и програми, но не са фокусирани в продажбите. Всъщност, те трябва да са по-комерсиално насочени.“
Какъв тип компании ще бъдат най-атрактивни за инвеститорите в близко бъдеще?
В следващите 3 до 5 години най-атрактивни за инвеститорите ще бъдат компаниите, които успеят да се възползват от динамичната бизнес среда. Настоящата среда създава огромни възможности за растеж. Виктор Манев дава за пример Shelly Group, чиито продажби през последните шест години се увеличават средногодишно с над 50%, а печалбата им расте с над 60%.
Компании като Shelly Group създават висока добавена стойност в България и успешно я реализират в глобален мащаб. Първоначалната им стойност обикновено е подценена, но след няколко години тя значително „избухва“.
„Отново давам за пример Shelly Group, чиито акции при листването й през 2016 г. струваха 1.45 лв., а в момента се търгуват на 33-34 евро. За 10 години това е огромна възвръщаемост.“
Ролята на форумите и необходимостта от повишаване на финансовата грамотност в България
Една от темите, които бяха обсъдени по време на форума Investor Day, е, че в Европа има огромна разлика в поколенията. Докато младите европейци инвестират през световни или американски платформи за борсова търговия, в резултат на което пренасочват една голяма част от инвестициите си към САЩ, по-възрастното поколение притежава значително количество спестявания, но не взима участие на този пазар.
„Разбирането на голяма част от населението около нас е, че единственият начин да инвестираш е да купуваш недвижими имоти и да държиш парите си в спестовни сметки. Това явление засяга цяла Европа,“ подчертава Виктор Манев.
По официални данни активните инвеститори на борсата у нас са между 8 000 и 10 000, докато в съседна Румъния те са около 100 000.
„Това означава, че имаме да изминем път както към ритейл инвеститорите, така и към чуждестранните инвеститори, за да се превърнем в интересна за вложения локация,“ подчертава Виктор Манев.
Ето защо форуми като Investor Day имат изключително важна роля в изграждането на доверие между предприемачи и инвеститори.
Освен това е необходим и комплексен подход за повишаване на финансовата грамотност, включващ държавата, бизнеса, борсата и медиите. Държавата трябва да въведе програми в училищата, медиите да популяризират успешните бизнес истории, а участниците на капиталовия пазар да насърчават инвестициите.
„Ние в IMPETUS Capital се вълнуваме и активно пропагандираме инвестирането на Българска фондова борса, защото има прекрасни компании, от които се прави великолепна доходност от дивиденти или капиталова печалба. Ако всеки от нас се замисли и инвестира по 100 или 200 лв. месечно в продължение на 30 години, той ще натрупа състояние, така че след пенсионирането си да живее спокойно,“ завършва Виктор Манев.