За да бъде наистина успешна една инвестиция, е добре всеки инвеститор да подходи обмислено към нея, да почерпи опит от успешните или неуспешни опити на популярните инвеститори и да анализира емоциите и нагласите си. Поведението на всеки инвеститор и емоциите, които го подтикват да взима различни инвестиционни решения, са сложни и са обект на различни изследвания.
От „Начинът на Уорън Бъфет“ на Уорън Хагстром може да се разбере много за подходът на един от всепризнатите топ-инвеститори в света. „Оракулът от Омаха“, прозвище с което е известен Бъфет, вече над 6 десетилетия е пример за успех в света на инвестициите. Книгата дава примери за неговия подход и философия при подбора на акции и компании, които е купувал, както и за огромната роля на търпението или дългосрочното инвестиране за успеха.
„Психология на инвестирането“ на проф. Джон Нофсингър е книга, в която са събрани и предадени на разбираем език над 100 научни изследвания върху поведението на хората при взимането на инвестиционни решения. В книгата накратко е представена теорията на поведенческите финанси, която допълва традиционната финансова теория.
Ние ще се спрем на три основни емоции, които са в основата на решението дали, кога и за колко дълго да инвестирам – алчността, страхът и търпението. За да илюстрираме част от тях ще вземем за пример един от най-известните инвеститори в света – Уорън Бъфет. Неговата философия на инвестиции в стойност, търпение по отношение на инвестиционните решения, за които е убеден, че са в точния фокус и в крайна сметка успехът му на глоблните финансови пазари заслужават внимание.
И така, как работят пазарите?
В комикса с намигване е дадено едно от най-добрите и кратки обяснения на това как работят борсовите пазари. За да успеете инвестирайки вакции, е важно да сте осъзнали, че пазарите се движат по логика, различна от човешката.

Ето някои основни насоки за механизма на пазарите на акции:
Пазарите действат изпреварващо
Пазарите отчитат „лошите новини“ и притесненията на инвеститорите от задаващи се икономически кризи преди реалната икономика да е усетила ефекта. И обратното – те започват движението си нагоре, преди да са отчетени първите сигнали за по-висок икономически растеж и излизане от кризите. Това в повечето случаи означава, че когато всички са притеснени за приближаващата глобална рецесия, както в момента, пазарите вече са отчели голяма част от негативизма и са понижили стойността на акциите. Когато те стигнат до пределното си ниво на понижение или т.нар. „дъно“ започва повишаване на цената на акциите, което не е непременно свързано с данни за подобряване на икономическата обстановка.
Кризите са възможности
Тази максима е изтъркана от употреба и звучи като клише, но в света на инвестициите в нея има много истина. Тя е валидна както за пазарите на акции, така и за икономиката. Когато икономиката изпитва сътресения, каквото беше COVID пандемията, много отрасли търпят загуби. Но има продукти и услуги, които печелят от кризата, такива например бяха куриерските услуги, on-line търговията, сектора на здравните услуги, секторът на интернет доствчиците, киберсигурността и др.
Същото важи и за пазрите на акции. Когато е налице „мечи пазар“ (спад на пазарите по-голям от 20%), акциите могат да се закупят на атрактивни цени. Исторически bear markets продължават средно 16 месеца, след което следва движение нагоре, което в повечето случаи е над 3 пъти по-голямо от регистрирания спад.
Няколко примера:
- През 1968 г. започва „мечи пазар“, чийто спад е 36%; „мечият пазар“ продължава 17 месеца. Стартът на движението нагоре е май 1970 г., а за 31 месеца пазарът достига 74% ръст.
- През октомври 2007 г. започва движението надолу на пазарите, предхождащо Световната финансова криза. За 17 месеца пазара отбелязва спад с 57%. В следващите 132 месеца започващи от март 2009 г. пазара отбелязва ръст с 361%.
Успехът не идва бързо
Поговорката „хубавите неща стават бавно“ важи и за пазарите на акции. Инвеститорите не трябва да очакват бърза печалба, а да имат дългосрочен хоризонт за инвестициите си (минимум 5 години). Времето е един от най-ценните активи в света на инвестициите. Както видяхме в горните примери, ако сте инвестирали на пазара по време на „мечия пазар“, предхождащ Световната финансова криза, но не сте имали търпението да изчакате възхода от близо 11 години, е нямало да спечелите 4 пъти повече от инвестицията си.
Когато инвестирате в компания или микс от компании с перспектива за растеж е нормално да са необходими няколко години преди компанията да е извървяла цикъла си на развитие и да се е утвърдила на пазара. През 2015 г. цената на акциите например на една от новите компании на Българска фондова борса Alltreco е 1,45 лв., а в момента 7 години по-късно и след показаните резултати цената на акцията й е 17 лв.
Пример за търпение, вяра в успеха и преценката си отново е Уорън Бъфет. На 52-годишна възраст нетното му състояние е само 0,3% от текущата му стойност. Той успява да направи 99,6% от състоянието си от 87,5 милиарда долара след 52-годишна възраст. Цели 72 милиарда долара от богатството му идват, след като навършва 65 години. Уорън Бъфет започва да инвестира, когато е на 11 години.
Бъдете алчни, когато другите се страхуват
Гуруто на финансовите пазари Уорън Бъфет има мисъл, която илюстрира най-добре психологията на пазарите: „Страхувайте се, когато всички останали са алчни и бъдете алчни, само когато другите се страхуват“. Тези думи описват добре подходящите моменти за влизане и излизане от пазарите. С други думи – купувайте, когато другите продават или изчакват, а продавайте, когато всички купуват. Не се доверявайте на всеобщия страх, защото емоциите пречат на успешната инвестиция. Голяма част от инвеститорите допускат грешката да продават активите си, когато е налице корекция или мечи пазар и по този начин изпускат възможността да спечелят в последващия ръст. Добър вариант е дори да се увеличи инвестицията в момент на спад, защото това означава по-висока печалба в последствие.
Обратното – когато популярността на акциите на дадена компания е висока и цената им расте, много инвеститори се насочват към тези акции. Те купуват обаче на висока цена, което автоматично означава, че трудно биха спечелили в пъти от инвестицията си, дори цените да продължат да вървят нагоре.
Разбира се, не всяка акция на борсата е печеливша, затова изборът на инвестиция трябва да бъде внимателен и информиран. Затова е добре да се спазват следните правила:
- Инвестиция в стойност – Привърженик на тази философия е и Уорън Бъфет. За да бъде уверен всеки инвеститор, че избраната от него инвестиция има потенциал на растеж, той трябва да знае какво стои зад нея. Тази стратегия поставя на първо място вътрешната стойност на една компания, вместо цените на акциите й. Важни са възможностите й за растеж, уникалността на продуктите, които тя предоставя, добрият екип и качественият мениджмънт.
- Диверсификация на инвестициите – едно от важните правила при инвестициите е „Не слагайте всички яйца в една кошница“, т.е. не инвестирайте в акции само на една компания. Препоръчително е да се подбере правилния микс или инвестиция в акции, която предлага структурирано портфолио – различни сектори, компании в различна фаза на развитие.
- Никой не може да хване дъното или върха – това на практика е непостижимо дори за Уорън Бъфет. Колкото и да е уверен в себе си един инвеститор, пазарите винаги могат да поднесат изненади. Когато пазарите се характеризират с висока волатилност добър вариант е да бъде избран подходът инвестиция на вноски, за осигуряване на допълнителна защита.
- Инвестирането е дълъг път – инвестирането не е състезание по скорост, то е начин на живот. Не очаквайте да станете богати за една година. За да се развие една компания и за да достигне целите си са и необходими 5-10-15 години. Поне толкова ще са необходими и на Вашата инвестиция.
- Емоционалните решения често са грешни – емоциите и прибързаните решения, често водят до погрешни стъпки в процеса на инвестиция. Всеки инвеститор трябва да се води от данни и доказани зависимости на пазарите, а не от паника или алчност. Пазарите често са волатилни, движенията нагоре и надолу са им присъщи. Ако инвестицията е диверсифицирана и в стойност е необходимо само търпение.
Платформата Impulse Growth предлага инвестиции в диверсифициран портфейл, в който са включени над 18 компании, както бързо растящи и иновативни, така и традиционно силни дивидентски компании. Благодарение на доказания си екип и над 30 годишен опит на капиталовите и частните пазари ние откриваме в зародиш бъдещите бизнес лидери и подкепяме тяхното развитие. Инвестицията в Impulse Growth дава възможност за висока доходност при диверсифициран риск.
Станете част от успеха на бързорастящите и иновативни компании на България.
- Доходността от инвестицията не е гарантирана. Инвестицията в акции крие рискове от загуби, включително риск от загуба на цялата инвестиция.
- Материалът е аналитичен и не представлява инвестиционен съвет.