Всички знаем, че здравето е най-голямото богатство. Могат ли обаче да се печелят пари от грижата за него? Съгласно статистиките на агенция Statista през 2022 г. продажбите на биохрани в световен мащаб надхвърлят 134,76 млрд. долара в сравнение с едва 18 млрд. долара в началото на 21 в.
Обяснение за това дава Яни Драгов, oсновател и управител на най-голямата компания за био храни в България Smart Organic (SO; ISIN: BG1100005153), която е част от портфолиото на Impulse GROWTH. Той отново гостува в онлайн медията за бизнес новини biss.bg. Обобщаваме основните моменти от разговора.
Какво се крие днес зад етикета БИО?
Яни Драгов споделя, че преди 15 години, когато отварят първия биомагазин на Smart Organic, хората все още не са знаели какво означава био. Погрешно е схващането, че щом едно нещо е от двора на баба то е чисто и храната е чиста. Днес голяма част от малките земеделци торят с пестициди, които остават в храните.
Храните с етикет БИО имат сертификат и гаранция за качество. Когато става въпрос за земеделието това означава, че при самото производство на културите не са използвани химически пестициди. След това има и преработка, която при биопродуктите също е различна.

Има ли все още места на планетата, където могат да се отглеждат култури и храни без намеса на изкуствени торове?
Основателят на Smart Organic споделя, че това наистина се явява голям проблем, или поне е бил такъв преди години, тъй като тогава, масово са се отглеждали култури с химикали.
“Реално, дори да имаш една бионива чрез подводните води може да предизвикаш такова замърсяване, каквото можеш и по въздух.”, добавя Яни Драгов.
През последните години обаче все по-често се изготвят анализи на почвите. Освен това се прави проверка например на определен артикул по най-новите регламенти за биохрани.
Въпреки че вече има повече територии, които са чисти от химическо замърсяване с торове, все още има страни, при които то е проблем. Такава държава например е Индия. Там всичко е изключително силно замърсено.
Началото на Smart Organic
Smart Organic стартира с търговия. Основната идея на дружеството в началото е била да се създаде биомагазин, да има доставчици, които да го снабдяват с биохрани. Оказва се обаче, че дистрибутори на биохрани в България, продавават много скъпо и поради тази причина стоките се продават още по-скъпо в магазините.
По това време Smart Organic също се занимават с дистрибуция и внос на биохрани от Германия. На компанията ѝ отнема година и половина, за да се ориентира на пазара и да започне да купува биосуровини в по-големи опаковки и да пакетира и опакова сама биохрани. Няколко години по-късно Smart Organic стартира производството на готови продукти като курабийки и барчета.

Как избират локацията за магазина на Smart Organic?
Идеята за този магазин идва спонтанно и случайно. Яни Драгов споделя, че първоначално дори не е планирал да прави толкова голям бизнес и да има толкова много хора в екипа. Прави малко калкулации, за да проследи на какви цени в момента се продават биохраните в София, на какви цени могат да ги изкупят от Германия и дали ще има някакъв марж. Отнема около месец и половина, докато намерят подходяща локация за магазина.
“Дълго време я търсихме, обикаляхме по брокери и накрая реших, че това магазинче ще го намеря и ще видя това място. И тръгнах с колелото си да обикалям из центъра на София, когато видях обявата за нашия първи магазин на улица Лавеле – харесах мястото, взех го и започнахме.”, разказва Яни Драгов.
Как се извършва разговорът с доставчиците?
Намирането на доставчици в България е лесно. Първоначално компанията има двама партньори от Германия, тъй като Яни Драгов е учил там и знае немски език. Той споделя, че истинското предизвикателство е било да вземат фирмата насериозно, защото все пак става въпрос за стартиращ бизнес. Един от първите брандове, които Smart Organic започва да внася в България са чайовите Yogi, а сред основните храни– леща, киноа, чия семена.
Кой дава идеята Smart Organic да стартира собствено производство?
“Не беше много трудно, защото просто трябваше да видим кои продукти се продават добре от тези, които внасяхме от Германия и да си кажем, че можем да ги пакетираме.”, споделя Яни Драгов.
Той разказва, че в онзи момент доставчиците на Smart Organic предлагат стоката в големи чували. В резултат на сметките, които си прави основателят на компанията за биопроизводство на храни, как ако се купуват чували по 25 кг, същите могат да бъдат пакетирани по 500 г, вместо да бъдат купувани готови и опаковани. Оказва се, че всичко това има голям марж. При избора на процеса по преопаковане маржът на печалба достигал около 30%.
“Тогава майка ми ми помогна с пари да купя първата си машина за преопаковане и така започнахме.”, добавя Яни Драгов.
Кога бизнесът потръгва и Smart Organic се превръща в нещо мащабно?
Smart Organic от съвсем скоро има собствена производствена база. Още през втората или третата година успехът и разрастването започва да се усеща. По това време Яни Драгов все още не мисли за собствена база, защото фокусът му е компанията да може да осигури наличната стока и в резултат да вдигне оборотите.
“Не ми беше толкова важно това да имаме собствена сграда, защото знам, че ще вложим много пари в нея, пък една такава се избива за много дълго време – ще трябва да инвестираме в това и да чакаме 7-8 години да се изплатят тези пари.”, споделя основателят на Smart Organic.
В момента производството вече е факт. Колко време отнема то от планирането до реализирането му?
През 2017 г. Smart Organic придобива на търг бившия хлебозавод “Нилана”. Първоначалната идея е да го ремонтира и там да се направи собствена производствена база. Компанията успява да спечели търга, но се оказа, че ще им бъдат необходими много повече пари за ремонта, а кредитът, който са били изтеглили, няма да им стигне. В резултат след покупката на имота той стои така 2-3 години без да се използва, а производството остава под наем.
На по-късен етап малко преди COVID пандемията, Smart Organic вече има достатъчно спестени пари и се взима решение за ремонтиране на сградата и нанасяне в новата база в Княжево.

Началото е съпроводено с известни трудности, тъй като е имало спад при потреблението на барчета, които са една от основните категории продавани храни.
“Тъй като хората си стояха вкъщи, покрай COVID пандемията и не спортуваха, а протеиновите барчетата, които произвеждаме, се консумират в движение.”, разказва Яни Драгов.
В резултат Smart Organic отбелязва драстичен спад в оборотите в тази категория биопродукти. Добрата новина е, че по същото време е налице ръст на други категории основни храни.
“Хората си бяха вкъщи, готвеха повече и покрай страховете за здравето си започнаха да се грижат повече за себе си.”, добавя Яни Драгов.
Това се случва през първите около 3 месеца, в последствие всичко се връща към нормалното. Компанията за производство на биохрани приключва 2020 г. с 10% ръст на приходите и отбелязва годината като добра.
Българският пазар достатъчен ли е за едно такова начинание?
Истината е, че Smart Organic расте в България, но израства експортно с много по-бързи темпове. Този голям ръст от над 40%, който компанията за произовдство на биохрани реализира през 2023 г., в по-голяма степен е благодарение на експортните продажби, отколкото на тези в нашата страна.
В България ръстът за същия период е от над 20%, което от компанията споделят, че е добре. Зад този ръст стоят усилията на целия екип в пускането на нови продукти, актуални такива, които хората да харесват.
Към днешна дата компанията е сред водешите дистрибутори на биопродукти в цяла Европа и достига до клиенти в 60+ страни в глобален мащаб. Към момента под шапката на компанията са 6 фирми – Smart Organic AD, Smart Organic SRL, Smart Organic GmbH, Naughty Nuts, “Зелен Био” и “Сантолита”.

Impulse GROWTH инвестира в Smart Organic от ноември 2021 г. след като се включи в първичното публично предлагане на акции на компанията от BEAM пазара за растеж на БФБ. Тогава дружеството за производство на биохрани стана първата компания от хранителния сектор на BEAM пазара и набра близо 6 млн. лв. През последната 1 година акциите на компанията поскъпват с повече от 72%, а пазарната ѝ капитализация към днешна дата надхвърля 256 млн.лв.