Дали обаче тези инвестиции предпазват наистина парите ни от инфлацията, могат ли да осигурят висока ликвидност и носят ли ни сигурност?
Инфлацията в нормални граници, до около 4% годишно, насърчва потреблението, а оттам и производството и развитието на икономиката. Както в общия случай, така и при инфлацията важи правилото, че всичко прекалено е вредно, т.е. както прекалено високата инфлация, така и липсата й или отрицателните й стойности влияят вредно на потреблението и икономиката.
В момента глобалната икономика се намира в период на висока инфлация. Експертите са почти категорични, че предстои глoбална рецесия.
Според данните на Националния статистически институт (НСИ) годишната инфлация за България за м. Октомври 2022 г. е 17,6% спрямо Октомври 2021 г. Това означава, че ако през септември миналата година сте имали 10 000 лв. и сте ги държали в сметката си, то днес с тях ще можете да купите 1/5 по-малко неща.
Решението е едно – да инвестираме парите си във финансови инструменти, които да ги предпазят от инфлацията, а защо не и да ги увеличим.
За да бъде по-ясно илюстрирано това твърдение ще представим няколко примера като ще използваме годишната инфлация в определени периоди и инвестиция с очаквана годишна доходност 8% при базова сума 10 000 лв.*
- Януари 2010 – януари 2013
Инфлация – 11,7 %, т.е. с 10 000 лв. ще можете да купите 1/10 по-малко
Натрупана сума при инвестиция с 8% очаквана годишна доходност – 12 597 лв., т.е. инфлацията е победена от инвестицията и дори е постигната доходност
- Януари 2015 – януари 2020
Инфлация – 10,7 %
Натрупана сума при инвестиция с 8% очаквана годишна доходност – 14 693 лв.
- Септември 2020 – септември 2022
Инфлация – 24,4 %
Натрупана сума при инвестиция с 8% очаквана годишна доходност – 11 664 лв.
В последния пример виждаме, че дори при инвестиране на средствата в избрания финансов актив, инфлацията не е победена и първоначалната сума се обезценила, макар и с много по-малко от средствата кеш. Следователно във време на висока инфлация е добре да се потърсят инвестиционни инструменти, които да носят по-висока доходност, въпреки че това обикновено е свързано с по-висок риск.
*Дадените примери са илюстративни и в тях не са отчетени странични фактори, но все пак задават общата линия на преимуществото на инвестирането пред парите кеш/депозити в периоди на висока инфлация. За да получите очакваната годишна доходност от една инвестиция е необходим по-дългосрочен период на инвестиция, тъй като тя рядко се постига за минимални периоди от 2 или 3 години. Инфлацията е изчислена по данни на НСИ
В какво да инвестирам?
Веднъж стигнал до извода, че инвестицията е по-добрият вариант за парите, всеки трябва да си отговори на въпроса кой е подходящия за него финансов инструмент. Както споменахме в началото най-предпочитаните инвестиции за българите са депозити и имоти. Всички финансови консултанти съветват тези активи да присъстват в един балансиран инвестиционен портфейл. Но инвестицията изключително в тези два инструмента трудно ще защити парите от инфлацията, а печалбата от тях е минимална. Има и различни допълнителни фактори, които могат да се отразят на крайния резултат за инвеститора.
Финансовият актив, който доказано исторически във времето, защитава парите от инфлацията и носи печалба са акциите.
Възможно ли е да се намерят данни, които да послужат за илюстрация на твърдението – крива на доходността от акции на някой европейски пазар за периода от 20-30 години?
Това твърдение е валидно още повече във време на висока инфлация и икономически кризи, защото това е подходящ момент, в който могат да се купят акции на атрактивни цени и да се спечели повече от последващия ръст на пазара.
Нека погледнем сравнение между тези три актива, което да ни помогне да визуализираме плюсовете и минусите от инвестицията в тях:
Доходност
- Депозити – те имат символична доходност в рамките на 1-2% в последните години и то при депозити с период минимум 5 години;
- Имоти – за последните 5 години цените на имотите за се повишили с 40%, като за същия период натрупаната инфлацията е 35,7%
- Акции – исторически доказано акциите побеждават инфлацията в дългосрочен план.
Ликвидност (колко бързо бихте могли да получите парите, които сте инвестирали обратно при необходимост)
- Депозити – парите могат да се изтеглят в момента на падежа на договора, или преди това, но се губи доходността си;
- Имоти – при голямо търсене, имотът може да се продаде сравнително бързо, но това обикновено е свързано с допълнителни разходи (комисионни за агенции; документи; нотариални такси, данъци). Ако инвеститорът търси определена по-висока цена, е възможно продажбата да отнеме от няколко месеца до години.
- Акции – акциите са инструмент търгуван на фондова борса и притежателят им може да подаде поръчка за продажбата им във всеки работен ден на цената на деня.
Сигурност
- Депозити – Парите са гарантирани от държавата чрез Гаранционен фонд в рамките на 196 000 лв. за физически лица
- Имоти – имотът е недвижима собственост и е нещо веществено, но съществуват редица рискове от загуба – природни бедствия, пожар и др. Застраховката срещу тях е допълнителен разход за притежателя му.
- Акции – акциите са рисков финансов инструмент и не са гарантирани от държавата. Целевата годишна доходност от акции е различна и в пряка зависимост от риска на инвестицията т.е. при по-висока целева доходност поемате повече риск. Затова е добре преди да вземете решение в какви акции да инвестирате да се информирате за нивото на риск. Има различни способи за намаляване на риска при инвестиция като т.нар. диверсифициране на портфейла или инвестицията на регулярни вноски.
Данъци
- Депозити – печалбата се облага с данък печалба
- Имоти – печалбата се облага с данък печалба
- Акции – печалбата от продажба на акции на регулираните фондови пазари за физически лица не се облага с данък
Ако дадените примери са Ви убедили, че най-добра доходност и защита от инфлацията предлагат акциите, трябва да имате предвид няколко правила, които се препоръчват от професионални инвеститори с цел защита:
- Не бива да се инвестират средства, които ще са Ви необходими за непосредствени нужди
- Инвестирайте с дългосрочен хоризонт – 5,10, 15 и повече години
- Подгответе се психологически за волатилност на пазарите и не реагирайте прибързано при всяко движение надолу
- Не инвестирайте в акции само на една компания – най-добра практика е изграждането диверсифициран портфейл
Платформата Impulse Growth дава достъп до инвестиция в портфейл акции, които предполагат висока целева годишна доходност от 20% при дългосрочен период на инвестицията (минимум 5 години). Акциите на Impulse Growth дават преимуществото на добре диверсифициран портфейл – инвестиции в над 18 компании, както бързо растящи и иновативни, така и традиционно силни дивидентски компании. Компаниите са представители на секторите формиращи растежа на българската икономика и са подбрани на база потенциал за растеж, уникалност на продуктите и силен мениджмънт екип. Зад платформата стои експертен екип с над 30 години опит в областта на капиталовите пазари, корпоративни финанси и публични дружества.
Станете част от успеха на бързорастящите и иновативни компании на България.
- Доходността от инвестицията не е гарантирана. Инвестицията в акции крие рискове от загуби, включително риск от загуба на цялата инвестиция.
- Материалът е аналитичен и не представлява инвестиционен съвет.