Според проучване на онлайн платформата, предоставяща статистически данни и информация за различни индустрии и пазари, Statista, до 2025 г. се очаква световното производство на данни да достигне над 180 зетабайта, което се равнява на 180 милиарда терабайта. Това е изключително огромен обем на информация, който включва всичко от снимки и видеа до документи, регистри и други типове данни.
В същото време нарастват и предизвикателствата, свързани с управлението и съхранението на тези данни. Компаниите трябва да се справят с високи разходи за поддръжка на локална инфраструктура за съхранение, както и с риска от загуба на ценна информация при технически повреди. Освен това глобалните и локалните регулации често изискват дългосрочно съхранение на специфични данни, което налага изграждането на надеждни и устойчиви архиви.
Особено сериозен е проблемът с неструктурираните данни – видеа, изображения, лог файлове и документи, които не се съхраняват в традиционни бази данни. Тяхното количество расте с между 30% и 60% годишно, според Gartner. Те заемат значителен ресурс, но често са необходими само за архивни цели.

В допълнение към това, навлизането на технологии като генеративния изкуствен интелект (GenAI) повишава интереса към съхранението на сурови данни. Те могат да бъдат използвани за анализи, автоматизация и подобряване на потребителското изживяване. Но за да се възползват от тези възможности, организациите трябва да намерят икономични и ефективни начини за дългосрочно съхранение.
Затова въпросът за съхранението на неактивни данни става все по-актуален. Локалните сървъри и високоскоростните системи за съхранение често са прекалено скъпи за тези нужди. Това прави дългосрочното архивиране чрез специализирани решения, като тези на Tiger Technology и Amazon S3, незаменимо за компаниите, които искат да останат конкурентоспособни и да се справят с растящите си архивни изисквания.
Какво представлява “дългосрочно архивиране” на данни?
Дългосрочното архивиране (известно още като “cold storage”) е специална система за съхранение на неактивни данни. Това са данни, които не се използват често, но е важно да бъдат запазени. Например:
- пациентски досиета, съхранявани в болниците;
- всякакъв вид документи, съхранявани и архивирани от държавни и общински институции, фирми и др.
Тези системи са проектирани така, че да бъдат устойчиви, сигурни, без да осигуряват бърз достъп, който рядко се изисква за подобен тип данни.
Днес освен пред огромния ръст на данните, организациите са изправени пред финансови и регулаторни предизвикателства. Съхранението на неактивни данни на високоскоростни и скъпи сървъри може да струва много – около $100-$200, а понякога и повече, за 1 терабайт месечно. Дългосрочното архивиране предлага алтернатива: прехвърляне на данните към по-евтини и устойчиви решения като хибридна облачна услуга.
Tiger Technology, в партньорство с AWS Cloud, създават ефективни решения за дългосрочно съхранение
С помощта на софтуера на Tiger Technology, Tiger Bridge, и облачната услуга Amazon S3, компаниите могат автоматично да прехвърлят неактивни данни в облак, в който съхранението е много по-евтино – под $20 за 1 терабайт месечно. Това намалява значително разходите за архивиране, като същевременно запазва скоростта и ефективността на основните системи за данни.
Системата автоматично организира данните- активните остават на локални сървъри за бърз достъп, докато неактивните се изпращат в облака. В резултат компаниите, на които им се налага да съхраняват огромни масиви от данни:
- спестяват пари: плащат само за това, което използват;
- подобряват управлението на архивите си, в резултат на което са подготвени за бъдещите нужди на бизнеса;
- спазват всички регулаторни изисквания, без да се налага да жертват ефективността на останалите процеси.
Повече за Tiger Bridge
Tiger Bridge е SaaS („софтуер като услуга“) решение за съхранение, защита и управление на данни. То е предназначено за клиенти с хибридна инфраструктура, позволявайки управление на няколко облачни екосистеми едновременно и поддържайки всички големи облачни доставчици. Tiger Bridge намалява разходите като предоставя възможност на клиентите да достъпват точно нужните им данни. Важно предимство на решението е улесняването на работата с изкуствен интелект (AI), позволявайки интеграция на AI процеси като разпознаване и категоризация на предмети, говор и лица.
Tiger Technology е част от портфолиото на Impulse GROWTH (акция с борсов код: IMP) от юни месец 2024 г. Инвестицията е извършена чрез “ИмВенчър” III КДА под формата на конвертируем заем от 400 хил. евро, с премия от 25% при следващ рунд, като общият размер на бридж рунда на финансиране е близо 2 млн. евро, съвместно с ангел-инвеститори.