Красимир Коцев, създателят на софтуерната платформа за уязвимости и киберсигурност Kikimora.io, гостува в предаването „UpDate“ с водеща Елена Кирилова по Bloomberg TV Bulgaria. Той коментира успешното приемане на компанията в престижната Star Venture програма на Европейската банка за възстановяване и развитие.
По време на предаването Красимир Коцев акцентира върху ролята на технологиите на основата на изкуствен интелект (AI) в модерната киберсигурност и значението на достъпните решения за малките и средни предприятия. Обобщаваме основните моменти от разговора.
Kikimora.io с международно признание от Европейската банка за възстановяване и развитие
Kikimora.io спечели място в престижната Star Venture програма на Европейската банка за възстановяване и развитие, която е насочена към подпомагане на стартъпи с висок потенциал за растеж. Дружеството от портфолиото на Impulse GROWTH (акция с борсов код: IMP) ще има възможност да работи с опитни ментори и да получи достъп до фондове за рисков капитал в Европа и Северна Африка.
„Програмата дава възможност да се учим от хора, изградили мултимилиардни компании“, споделя Красимир Коцев.
Това признание потвърждава потенциала на българските иновации в глобален мащаб и открива нови възможности за развитие на компанията.
AI-агенти за защита на малки и средни компании
Kikimora.io е създала AI-базирана платформа специално за защита на малки и средни предприятия от киберзаплахи. Красимир Коцев коментира, че компанията е вложила набрания до момента частен капитал (чийто общ размер е около 1,2 млн. евро) в разработката на решения, които използват AI за различни задачи – от следене на действията на служителите до намиране на слабости в компютърните системи.
Най-интересните продукти са AI-агентите, включително чатботът „агент Kikimora“. Инструментът е безплатен, като с негова помощ всяка компания може да провери колко добре е защитена от кибератаки в рамките на няколко минути.
В България компаниите от финансовия сектор, здравеопазването и критичната инфраструктура проявяват сериозен интерес към киберсигурността, предимно заради нормативните изисквания. Стартъпите обаче все още подценяват важността на защитата в желанието си бързо да излязат на пазара с продукта си.
„По-малките компании много често искат да направят приложения, които са изключително функционални, предоставят много добро потребителско изживяване, UX, UI. Искат приложението да работи бързо, да е лесно скалируемо, така че когато има повече потребители, да може автоматично да разраснем инфраструктурата. Тези по-малки компании са повече фокусирани върху потребителите си, отколкото върху сигурността“, обяснява основателят на Kikimora.io.
Красимир Коцев акцентира още, че малките и средни компании не трябва да оставят киберсигурността на заден план. Необходимо е тя да бъде част от целия процес на разработка. Според него пренебрегването на защитните мерки е причинило фалита на много млади технологични компании.
За Kikimora.io
Kikimora.io (доскоро: SoCyber) е компания, специализирана в областта на киберзащитата и онлайн сигурността. Компанията обслужва клиенти от финансовия и банков сектор, здравеопазването, както и доставчици на критична инфраструктура в енергетиката, публични и други сектори, обработващи поверителни данни.
Дружеството има амбиции за експанзия в Близкия изток, Северна Африка и Западна Европа и планира пускането на нов технологичен продукт в близко бъдеще.
Kikimora.io е създадена през 2018 г. от Красимир Коцев – експерт по мрежова сигурност. През 2021 г. дружеството подписва договор за грант с Европейската банка за възстановяване и развитие, за да бъде финансирано създаването на платформата Kikimora.io.
През април 2022 г. компанията получава финансиране в размер на 150 хил. евро под формата на конвертируем заем от „ИмВенчър“ II КДА – фондът за рискови инвестиции на IMPETUS Capital, в който Impulse GROWTH (акция с борсов код: IMP) има пряко участие. Инвестицията е предназначена за доразработки по софтуера и за експанзия на Kikimora на чужди пазари, вкл. САЩ, Великобритания, Холандия и Германия.