Красимир Коцев, основателят и управител на компанията за киберзащита SoCyber, гостува в онлайн медията за бизнес, финанси и икономика dbr.bg.
Обобщаваме основните моменти от разговора.
Има ли промяна в начина, по който бизнесът в България гледа на киберсигурността?
Красимир Коцев споделя, че все повече дружества започват да се грижат за сигурността си. Това обаче все още рядко се случва по тяхна собствена воля. Компаниите го правят най-вече поради непрекъснатото увеличение броя на регулациите, които налагат правила за защита на дигиталната информация.
Добрата новина все пак е, че все повече индустрии, като например здравеопазване, финансова и критична инфраструктура и др., гледат в правилната посока по отношение защитата на данни.
За кого ще е по-полезен AI – за хакерите или за организациите, които се опитват да се защитят от тях?
И за двете страни! Хакерите използват AI (изкуствен интелект), за произвеждането на адаптивен зловреден софтуер. Той служи за разпознаване на защитата, като този процес се модифицира в реално време.
От друга страна обаче все повече разработчици на софтуерни решения за защита на информацията използват AI за разпознаване на легитимния от зловредния трафик. Красимир Коцев споделя, че е като играта “на котка и мишка” и в реално време постоянно се променя кой взима превес.
Ако едно дружество се нуждае от специалист в областта на киберсигурност и киберзащита, къде може да го открие?
Все по-широк кръг от хора се интересуват от сферата на киберсигурността и се квалифицират. Това до някъде идва и от факта за нарастващата нужда на пазара от такива специализирани кадри.
Качествени и квалифицирани хора се намират. Заплатите в тази индустрия надхвърлят няколко пъти заплащането в много други отрасли поради наличието на все повече западни технологични дружества в България. Ето защо привличането на качествени киберспециалисти изисква значителни финансови ресурси. Водещи портали за търсене и намиране на такива кадри у нас са:
- онлайн платформата LinkedIn;
- онлайн портали, като dev.bg, които са специализирани в предлагането на ИТ експерти и технологични кадри.
Кои ще са най-големите киберзаплахи в бъдеще?
Атаките чрез фишинг кампании и тези чрез похватите на социалното инженерство, въпреки че от години са добре известни, продължават да са все така разпространени и да завземат все по-голям дял. Това в голяма степен се дължи на технологичния напредък на AI, който улеснява представянето на едно лице за друго чрез фалшифициране на глас, образ и дигитално поведение.
Човешкият фактор, от друга страна, остава непроменен. В резултат за хората продължават да са налице фактори, като например прекомерно доверие, емоции, импулсивни реакции, желание да купуват при по-изгодни условия, което при този вид атаки се явява слабост.
За Красимир Коцев
Красимир Коцев e основател и управител на SoCyber. Голяма част от професионалния му опит до тук преминава в индустрията за информационна сигурност.
Красимир Коцев стартира като кибер ентусиаст, когато е едва на 14 години. Дните му преминават в учене как да прониква в системи и мрежи. През годините работи като анализатор по системна и мрежова сигурност.
Красимир Коцев е отличен като един от топ 100 на най-влиятелните IT личности в България за 2023 г. Той получава и награда от Forbes 30 under 30 за създаването на Kikimora.io- софтуерната платформата за управление на уязвимости за компании от областта на здравеопазването, сферата на критичната инфраструктура и финансовата сфера.
На 18 септември Красимир Коцев ще бъде един от лекторите на форума “Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност”.
През 2018 г. Красимир Коцев основава компанията за киберсигурност SoCyber, която е специализирана в oценка на уязвимостта, социално инженерство, тестване за проникване и други дисциплини за тестване на сигурността. През април 2022 г. компанията получава финансиране в размер на 150 хиляди евро под формата на конвертируем заем от ИмВенчър II – фондът за рискови инвестиции на IMPETUS Capital. Инвестицията е предназначена за доразработки по софтуера и за експанзия на SoCyber на чужди пазари, включително САЩ, Великобритания, Холандия и Германия.