Димитър Димитров, IT предприемач и главен изпълнителен директор на Shelly Group гостува в поредицата „Успехът: Forbes по NOVA”. Той разказа за трансформацията на една идея, която превръща Shelly Group в лидер на пазара за IoT решения в глобален мащаб. Обобщаваме основните моменти от репортажа.
Началото на пътя към върха
Към днешна дата, високотехнологичната компания, която е част от портфолиото на Impulse GROWTH (“ИмПулс Растеж” АД; акция с борсов код: IMP), е реализирала 18 милиона продажби на устройства за автоматизация на дома. Благодарение на иновативните си решения и технологии, които улесняват ежедневието на хората, Shelly Group не само навлиза на международните пазари, а и става лидер в глобален мащаб.
“Ако искаш да правиш умен дом, трябва да стартираш от самото начало, трябва да го замислиш като такъв. Много хора бъркат умния дом с нещо, което е смарт, с нещо, което е remote контрол. Значи нещо, което може да си управлява отдалечено, го има отдавна. Умният дом, ако някой си забрави прозорец отворен, температурата в стаята падне, ще изпрати съобщение и ще ти каже така и така има забравен прозорец. Умният дом, съответно, ако стане събитие наводнение или пожар, той ще вземе решение и преди още да реагира собственика. Преди да се извика пожарен екип или водата да бъде спряна, той ще вземе решение да ограничи тези щети“, разказва основателят на Shelly Group.
Пътят на Димитър Димитров до върха е дълъг – продължава повече от 30 години. Той споделя, че никога не пропуска момента и не се колебае да реализира хрумванията и идеите си. Основателят на Shelly Group разказва, че винаги е работил за себе си. Още като ученик, на 16-годишна възраст, той демонстрира предприемачески дух, като разработва, отпечатва и продава хороскопи, използвайки осем битов компютър.
“Още от годините в училище винаги ми е било интересно да се занимавам с програмиране, с технологии. Това съм и завършил като средно образование. Висше, така и нямах време да завърша, така че си останах със средно. Почнах, но нещо на втората, третата година имах повече работа, отколкото време да уча“, споделя IT предприемачът.
Пътят на Shelly Group към глобален лидер в IoT решенията
Димитър Димитров продължава да развива различни бизнес идеи – от създаване на кабелна телевизия, през издаване на вестници за обяви, до мобилни комуникации и технологии. В епохата на ограничено интернет разпространение, той успява да забележи разнообразие от възможности.
“Не мога да правя бизнес, който ощетява хората без да им се дава нещо насреща. Тоест, добавената стойност, която дава в живота им, е нещо, което е много важно за мен лично и да виждам това удовлетворение.“
Издателският бизнес на IT предприемача се развива много добре и стига до момент, в който изниква нужда от наличие на автоматизирана система, която да отговаря на читателите. В резултат Димитър Димитров създава компания в областта на телекомуникациите, която предлага услуги на мобилните оператори. И така новият бизнес се оказва трамплинът, който отвежда IT предприемача към света на автоматизацията на сгради и домове.
С увеличаване мащаба на дейността, отделните компании се преструктурират в холдинга “Алтерко”. През 2017 г. е създаден и първият продукт за интелигентен дом. Паралелно с това, се появява предложение за придобиване на част от бизнеса, което довежда до стратегическо решение. През 2019 г. европейското подразделение за мобилни услуги е продадено на норвежка компания, като сделката е на стойност от 8.8 млн. евро. Това позволява на високотехнологичното дружество да се съсредоточи изцяло върху развитието на IoT ( интернет на нещата), като първоначалната им цел е разработката на цялостна, централизирана смарт технология за дома.
“Стигнахме до идеята, че едно централизирано устройство за дома не може да прави само по себе си всичко. По-добре е да направим малки устройства, които клиентът може да сложи навсякъде. Според мен с това, което направихме като иновация на пазара, постигнахме две неща. Първо, че клиентите няма нужда да си преправят изцяло електрическата инсталация, за да могат да си направят дома умен“, разказва IT предприемачът.
В допълнение, услугата е достъпна за широк кръг потребители. В резултат на това, само за десетилетие, Димитър Димитров и неговият екип, който само в България наброява над 200 специалисти, постигат значителен успех и заемат лидерска позиция на пазара на IoT решения за сградна автоматизация.
“На всеки 2 секунди някой някъде по света инсталира наше ново устройство. И скоростта расте. Като стигнем няколко в секунда ще бъде добре. Но това е огромен прогрес и като положение смятам, че ние сме най-бързо развиващата се компания за автоматизация на домове и сгради в Европа“, споделя основателят на Shelly Group.
Каква е формулата на успеха според основателя на Shelly Group
Акциите на Shelly Group се търгуват на “Българска фондова борса” АД (БФБ) от края на 2016 г., а от 2021 г. и на Франкфуртската фондова борса. От 18 юли 2024 г. Ценните книжа на компанията от портфолиото на Impulse GROWTH (“ИмПулс Растеж” АД; акция с борсов код: IMP) се преместиха от “Премиум” сегмент в новия сегмент за двойно листване на БФБ, EuroBridge Market. В резултат на тази промяна всички сделки за покупко-продажба на акции на Shelly Group се извършват в евро.
В края на януари миналата година пазарната капитализация на високотехнологичното дружество надхвърли границата от 1 млрд. лв. Към настоящия момент тя вече надвишава 1, 2 млрд. лв.
Димитър Димитров завърша репортажа, споделяйки неговото виждане за успеха:
“Успешният модел е първо да не се страхуваш да преминеш през предизвикателствата. И второто нещо, което е много странно- много да не ги мислиш нещата. Така че за мене успехът е просто постоянно да се развиваш. Той няма крайна точка. Въобще, няма крайна точка на успеха. Успехът е да си развиваш се все повече и повече!“
Екипът на Impulse GROWTH (акция с борсов код IMP) инвестира в Shelly Group още през 2015г. Днес компанията е една от най-бързо растящите на БФБ и цената на акциите ѝ е 35,00 евро. за 1 ценна книга. Това напълно отразява и мисията на Impulse GROWTH– да открива и подкрепя развитието на иновативни и растящи компании, ориентирани към световните пазари и организации от типа “син океан”.